Irani, Rusia dhe Turqia ‘’Paqja në Siri realizohet vetëm nëpërmjet bisedimeve poltike’’

E mërkurë, 04 Prill 2018 17:40

Presidenët e Iranit,Turqisë dhe Rusisë janë takuar sot në Ankara për të biseduar për situatën në Siri.

Erdogan ka mirëpritur në takim homologët e tij rus dhe Iranian, për herë të dytë Brenda gjashtë muajsh.

Ata janë shprehur se konflikti mund të përfundojë ‘’vetëm nëpërmjet bisedimeve poltike’’ dhe kanë shprehur edhe përkushtimin e tyre ‘’ për të përshpejtuar përpjekjet, në mënyrë që të sigurohet qetësia në terrën’’.

Të tre liderët po ashtu kanë thënë se janë të përkushtuar që ‘’të mbrojnë civilët në zonat e luftës si dhe të ndihmojnë në dërgimin e ndihmave humanitare në këtë zona’’.

Të trija shtetet janë të përfshira në luftën që po ndodh në Siri që prej 2011, pasi Rusia dhe Irani mbështesin presidentin sirian,Bashar al-Assad ndërsa Rusia nga ana tjetër mbëhstët rebelët që dëshirojnë largimin e Assadit nga pushteti.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Kuriozitete

Rishfaqet pas 6 vitesh piktura e vjedhur e Picasso

Një pikturë që besohet të jetë “Tête d’Arlequin” nga Pablo Picasso e cila është vjedhur në 2012 nga Muzeu Kunsthal i Roterdamit është shfaqur në Rumani. Hajdutët morën shtatë piktura, me...

Papa fton në meshë të varfrit

Aktualitet

Papa fton në meshë të varfrit

Padrejtësia është rrënja e pandreqshme e varfërisë”, tha Papa Françesku në meshën që shënoi Ditën e Kishës Katolike për të Varfrit. Ati i Shenjtë ftoi për shërbesën në Bazilikën e...

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!