Japonia sterilizon gratë me forcë,ja arsyeja

E mërkurë, 04 Prill 2018 19:08

Një grua japoneze Lizuka tregon tmerrin e jetës së saj pasi në moshën 16 vjeçare është detyruar të sterilizohet, sipas një ligji në Japoni.

Ajo nuk ishte në dijeni cfarë po ndodhte me të, pasi doktorët i kanë injektuar anestezinë.

"Kur u zgjova, isha në një shtrat dhe pashë një lavaman. Doja të pija ujë, por më thanë se nuk më lejohej të pija "- ka rrëfyer ajo.

Një ligj për Mbrojtjen Eugjenike ka detyruar më shumë se 16.500 femra të sterilizohen.

Lizuka, punonte si shërbyese në një familje japoneze, kur papritur dëgjoi prindërit e saj, kur thanë se ajo sdo të mund të lindte kurrë fëmijë.

‘’Ata vodhën jetën time’’- është shprehur ajo dhe për këtë arsye ka vendosur të padisë qeverinë japoneze.

Modifikuar më E mërkurë, 04 Prill 2018 19:22

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!