Afrikë/ 170 persona infektohen me HIV/AID çdo ditë

E mërkurë, 04 Prill 2018 19:27

Në disa pjesë të Afrikës ka një rritje alarmante të të prekurve me HIV/AID, rreth 170 persona infektohen çdo ditë.

Adoleshentët nga mosha 15 deri në 19 vjeç përbëjnë 80% të popullësisë së prekur me HIV/AID në Afrikën qendrore dhe perëndimore.

Në zona të tjera numri ka rënë por në këtë zonë për shkak të cështjeve të financimit ka një numër shumë të lartë sidomos të adoleshentëve.

Pjesa më e madhe e ndihmave financiare shkonë në ndihmë të pjesës së rritur të popullsisë së prekur nga kjo sëmundje, por rreth 190 milionë  të prekur janë nën moshën 30 vjeç.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Plagosje me thikë në Vlorë, arrestohet autori

Aktualitet

Plagosje me thikë në Vlorë, arrestohet autori

Një plagosje me thikë është regjistruar mbrëmjen e djeshme në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 18:00, në lagjen "28 Nëntori" pas Postës, ku shtetasi Marius Pajo 20 vjeç dyshohet se...

Përziejini këta përbërës me njëri-tjetrin dhe thoni lamtumirë kësaj sëmundjeje

Shëndeti

Përziejini këta përbërës me njëri-tjetrin dhe thoni lamtumirë kësaj sëmundjeje

Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak dhe që konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative...

E tepron Kim Kardashian: Poza provokuese me motrën

Show-biz

E tepron Kim Kardashian: Poza provokuese me motrën

Kylie Jenner është më e vogla prej motrave Kardashian-Jenner. Megjithatë, ajo ka bërë rrugë të suksesshme drejt famës, dhe pritet që të bëhet miliarderja më e re në botë. Së fundmi, ajo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!