Mbretëri e Bashkuar, 8 në 10 firma paguajnë burrat më shumë se gratë

E Enjte, 05 Prill 2018 12:54

Pothuajse tetë në dhjetë kompani dhe organe të sektorit publik paguajnë burra më shumë se gratë sipas një studimi që u zbulua, nga verifikimi i  bizneseve për të raportuar hendekun e pagave të tyre gjinore.

Rreth tetë vjet pasi ligji u parashtrua për të detyruar kompanitë anembanë Britanisë së Madhe për të zbuluar shkallën e dallimit në mes të pagave në dy gjinitë, të dhënat treguan se gratë po paguheshin një normë mesatare në orë që mesatarisht ishte 9.7% më e vogël se ajo e kolegëve të tyre burra.

Deri në mesnatë të mërkurën 3.010 kompani dhe organizata të sektorit publik në total prej 10.014 që kishin paraqitur një raport për hendekun e pagave, që ishte mbi mesataren kombëtare prej 18.4%.

Qeveria dhe Komisioni për Barazinë dhe të Drejtat e Njeriut thanë se nuk do të komentonin mbi numrin e kompanive dhe organet e sektorit publik që u kërkohej të raportonin shifrat e tyre.

Shifrat më të hershme nga organizatat e sektorit publik, të cilat duhej të raportonin boshllëqet e tyre gjinore deri më 30 mars, sugjeruan se 9 në 10 burra paguheshin më shumë se femrat, me një hendek të përgjithshëm gjinor të pagave prej 14%.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ambasadori i ri i Katarit paraqet Letrat Kredenciale te Presidentit Meta

Politikë

Ambasadori i ri i Katarit paraqet Letrat Kredenciale te Presidentit Meta

Presidenti i Shqiperise Ilir Meta, pranoi Letrat Kredenciale nga Ambasadori i ri i Shtetit të Katarit në vendin tonë, zotit Ali bin Hamad Al-Marri. Presidenti Meta vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve, si...

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Aktualitet

Përleshja me armë e reperave, dënohen Noizy dhe Cozman

Rigels Rajku i njohur si Noizy është dënuar me dy mijë euro gjobë për incidentin ku ai mbeti i plagosur në qendër të Prishtinës. Në procesin gjyqësor i cili ka...

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Show-biz

Ka qenë mësuese, këtë detaj nuk e dinim për këngëtaren e njohur shqiptare

Ajo është sot ndër këngëtaret më të njohura dhe më të dashura për publikun shqiptar. Bëhet fjalë për Eli Farën. Ajo ishte sot e ftuar në studion e “Rudina” në Tv...