Mbretëri e Bashkuar, 8 në 10 firma paguajnë burrat më shumë se gratë

E Enjte, 05 Prill 2018 12:54

Pothuajse tetë në dhjetë kompani dhe organe të sektorit publik paguajnë burra më shumë se gratë sipas një studimi që u zbulua, nga verifikimi i  bizneseve për të raportuar hendekun e pagave të tyre gjinore.

Rreth tetë vjet pasi ligji u parashtrua për të detyruar kompanitë anembanë Britanisë së Madhe për të zbuluar shkallën e dallimit në mes të pagave në dy gjinitë, të dhënat treguan se gratë po paguheshin një normë mesatare në orë që mesatarisht ishte 9.7% më e vogël se ajo e kolegëve të tyre burra.

Deri në mesnatë të mërkurën 3.010 kompani dhe organizata të sektorit publik në total prej 10.014 që kishin paraqitur një raport për hendekun e pagave, që ishte mbi mesataren kombëtare prej 18.4%.

Qeveria dhe Komisioni për Barazinë dhe të Drejtat e Njeriut thanë se nuk do të komentonin mbi numrin e kompanive dhe organet e sektorit publik që u kërkohej të raportonin shifrat e tyre.

Shifrat më të hershme nga organizatat e sektorit publik, të cilat duhej të raportonin boshllëqet e tyre gjinore deri më 30 mars, sugjeruan se 9 në 10 burra paguheshin më shumë se femrat, me një hendek të përgjithshëm gjinor të pagave prej 14%.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Bota Shqiptare

"Gruevski"/ Vjen reagimi i parë i Maqedonisë kundër Hungarisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë i ka dorëzuar Hungarisë notë proteste lidhur me ikjen e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe me kërkesën së tij për azil në Hungari. Sot në...

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Aktualitet

Gjykata e Lartë kthehet në depo me 30 mijë dosje që presin të shqyrtohen

Ndërtesa e Gjykatës së Lartë është kthyer në një depo dosjesh që nuk dihet se kur do shqyrtohen. Janë 30 mijë dosje pezull të vendosura në salla, korridore dhe zyrat...

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Lifestyle

Enrique Iglesias kap fansen nga të pasmet, ajo e puth

Këngëtari i famshëm Enrique Iglesias në turnetë botërore ka kënaqur dhjetëra femra që kanë pasur fat që t’i këndojnë këngën “Hero”. Këngëtari është një prej meshkujt më të dëshiruar nga femrat...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!