Arabi Saudite/Hapet kinemaja e parë pas 35 vjetësh, shfaq filmin ‘’Black Panther’’

E Enjte, 05 Prill 2018 15:10
Mohammed bin Salman Mohammed bin Salman

Kinemaja në Arabinë Saudite do të hapet më 18 prill - për herë të parë në më shumë se 35 vjet - duke shfaqur filmin "Black Panther".

Ky hap është pjesë e një marrëveshjeje të bërë me zinxhirin më të madh të kinemave në botë, AMC, në bazë të së cilës, në 15 qytete saudite do të hapen rreth 40 kinema në pesë vjetët e ardhshëm.

Autoritetet saudite, gjatë vitit të kaluar, kanë bërë hapa të mëdhenj të modernizimit, në kuadër të Vizionit 2030.

Ky plan ambicioz për reforma ekonomike dhe sociale është hartuar nga Princi i Kurorës, Mohammed bin Salman.

Arabia Saudite ka pasur kinema në vitet 1970, por ato janë mbyllur me urdhër të klerikëve konservatorë myslimanë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Aktualitet

Frashëri tradhëtar? Plasari: Ka mbaruar koha kur historia censurohej

Studiuesi Aurel Plasari të mërkurën foli në lidhje me figurën e Mid’hat Frashërit dhe rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Plasari u ndal tek ky moment i artë i historisë...

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Aktualitet

Spanja bën hapa para në njohjen e Kosovës

Spanja do të lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet kombëtare, në një kompeticion të organizuar në shtetin iberik, edhe pse Madridi nuk e njeh ende pavarësinë e shtetit ballkanik. Kjo...

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Aktualitet

Leskaj: Më shumë transparencë në spitale

Kontrolli i Lartë i Shtetit rendit katër flamuj të kuq përsa i përket nivelit të shërbimit shëndetësor në Shqipëri. Për të trajtuar më mirë ankesat duhet të ketë më shumë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!