A do e lëshoj Zukerberg Facebook-un?

E Enjte, 05 Prill 2018 16:02

Pas skandalit të të dhënave, Mark Zuckerberg këmbëngul se mbetet personi I duhur për të drejtuar rrjetin më të madh social të botës.

Kur krijon nje rrjet si Facebooku, do të mbërrijë një pikë që gjërat gjërat padyshim edhe do të komplikohen, u shpreh 33-vjeçari.

“Por ajo që unë mendoj se njerëzit duhet të na konsiderojnë përgjegjës është sesa do të arrijmë të mësojmë nga gabimet tona”, tha ai.

Përveç të qenit shef ekzekutiv, Zuckerberg është gjithashtu anëtar i bordit të kompanisë. I pyetur nëse pozitat e tij janë vënë në diskutim, ai u përgjigj: “jo per aq sa di unë!”.

Vëetë Facebooku e pranoi së fundmi se Cambridge Analytica, firma e të dhënave e lidhur me fushatën e Donald Trump, mund të ketë pasur informacion mbi gati 87 milionë dollarë përdorues të rrjetit social pa dijeninë e tyre.

Shifra e llogaritur deri më tani është 50 milionë dollar. ky skandal, bashkë me përhapjen e lajmeve të rreme dhe propagandës, ka bërë të ngrihen shumë pyetje mbi aftësinë e Zuckerbergut për të drejtuar një kompani, e cila sipas disa zërave, është rritur përtej kontrollit te tij.

Modifikuar më E Enjte, 05 Prill 2018 16:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Aktualitet

Shefat e rinj në spitale, zgjedhjet abuzive

Duke filluar nga muaji nëntor qendrat spitalore universitare do të kenë shefa të rinj shërbimi, të cilët do të zgjidhen në bazë të kritereve të reja, të ndryshuara me VKM...

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Aktualitet

Aksidentoi këmbësoren në Paskuqan, prangoset shoferi i Policisë

Një shofer Policie është prangosur nga ana Sherbimit te Brendshem ne Ministrine e Brendshme.Polici me inicialet D. L. 31 vjeç, banues në Tiranë, u prangos pasi në rrugën “Unaza e...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!