FITON PAFAJSINË 140 VJET PAS VDEKJES

E Enjte, 05 Prill 2018 20:18

Një ngjarje tragjike që perfundoi me pesë anëtarë të së njëjtës familje të vrarë, bëri fajtor Myles Joyce, i cili përfundoi në litar bashkë me dy persona të tjerë.

Në vitin 1882, në Britani ndaj tij u zhvillua proçesi gjyqësor, gjatë të cilit ai mohonte vazhdimisht akuzat, por gjykata urdhëroi ekzekutimin e tij.

Por çudia nuk është kjo. Plot 140 vjet pas egzekutimit ai shpallet i pafajshëm, nga vetë presidenti irlandez Michael D. Higggins, i cili ka publikuar dekretin e pafajsisë.

“Ky është një turp historik në marrëdhëniet mes Britanisë e Irlandës dhe falja, sadopak, synon ta korrigjojë këtë”, thuhet në argumentimin e Presidentit irlandez.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...