FITON PAFAJSINË 140 VJET PAS VDEKJES

E Enjte, 05 Prill 2018 20:18

Një ngjarje tragjike që perfundoi me pesë anëtarë të së njëjtës familje të vrarë, bëri fajtor Myles Joyce, i cili përfundoi në litar bashkë me dy persona të tjerë.

Në vitin 1882, në Britani ndaj tij u zhvillua proçesi gjyqësor, gjatë të cilit ai mohonte vazhdimisht akuzat, por gjykata urdhëroi ekzekutimin e tij.

Por çudia nuk është kjo. Plot 140 vjet pas egzekutimit ai shpallet i pafajshëm, nga vetë presidenti irlandez Michael D. Higggins, i cili ka publikuar dekretin e pafajsisë.

“Ky është një turp historik në marrëdhëniet mes Britanisë e Irlandës dhe falja, sadopak, synon ta korrigjojë këtë”, thuhet në argumentimin e Presidentit irlandez.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mustafa: Kemi një President, të cili nuk mund t’i zëmë besë

Globi

Mustafa: Kemi një President, të cili nuk mund t’i zëmë besë

LDK vazhdon të insistojë se askush nuk mund ta përfaqësojë Kosovën në dialog pa mandatin e Kuvendit dhe kërkon që kjo çështje të mandatohet në Kuvend. Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa...

A u zbulua relike e kryqit të Krishtit? Zbulimi trondit arkeologët

Globi

A u zbulua relike e kryqit të Krishtit? Zbulimi trondit arkeologët

Një kryq i krishterë i jashtëzakonshëm prej ari u gjet gjatë gërmimeve arkeologjike në kalanë mesjetare në kodrën Trapesica, të qytetit Veliko Tarnovo, në Bullgarinë Qendrore. Kryqi zbulua ndërsa grupi i...

Hoxhaj kërkon mbështetjen e Gjermanisë për vizat dhe dialogun

Bota Shqiptare

Hoxhaj kërkon mbështetjen e Gjermanisë për vizat dhe dialogun

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj ka udhëtuar për në Berlin për të diskutuar për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Në këtë vizitë, Hoxhaj ka takuar këshilltarin kryesor për...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!