24 vite burg për ish-presidenten e Koresë së Jugut

Premte, 06 Prill 2018 10:16

Dënohet me 24 vite burg ish- presidentja e Koresë së Jugut, Park Geun-hye, pasi u shpall fajtore për “abuzim me pushtetin” dhe “detyrim me forcë”.

Vendimi i shpallur gjatë një transmetimi të drejtpërdrejtë përfaqëson edhe kulmin e skandalit që preku vendin, e që shkaktoi një irritim të tejskajshëm kundër elitave politike e të biznesit.

Park, e cila u gjobit edhe me rreth 17 mln dollarë u përball me një gamë të gjerë akuzash për korrupsion.

Lëvizja e fundit e autoriteteve gjyqësore në Kore, për lejimin e dhënies së vendimit përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, ishte e paprecedentë, por në këtë rast ato u justifikuan me interesin e jashtëzakonshëm publik mbi këtë çështje.

Ajo që shkaktoi të gjithë këtë stuhi ishte një lidhje miqësie. Park u gjet fajtore për bashkëpunim me një mikeshën e saj të afërt, Choi Soon-sil, duke iu ushtruar presion firmave të mëdha të biznesit për ryshfete në këmbim të favoreve politike.

Choi, pushteti i së cilës u rrit së tepërmi si shoqja më me ndikim e ish-presidentes Park, u dënua për korrupsion gjatë muajit shkurt. Marrëdhënia e tyre u bë subjekt i një shqyrtimi të imtësishëm publik mes akuzave se Choi kishte pasur ndikim të panevojshëm mbi çështje kombëtare, vetëm falë lidhjeve me Park.

Pas një serie të gjatë dëgjesash dhe protestash disamujore që bënin thirrje për dorëheqjen e Park, ish-presidentja u largua nga detyra në mars të vitit 2017. Menjëherë më pas, ajo u arrestua dhe është mbajtur në paraburgim prej asaj kohe. Ajo u përball me 18 akuza gjithsej, për shumicën e të cilave u shpall fajtore.

Modifikuar më Premte, 06 Prill 2018 10:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Bleona Qereti publikon foto pa make up, s’do ta besoni si duket

Show-biz

Bleona Qereti publikon foto pa make up, s’do ta besoni si duket

Këngëtarja Bleona Qereti është nga ato personazhe të showbizit që gjithmonë diskutohet për paraqitjet e saj në publik. Së fundmi ajo u kthye në Shqipëri, për të qenë e pranishme...

Shqipëria kërkon një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-ës

Globi

Shqipëria kërkon një vend në Këshillin e Sigurimit të OKB-ës

Shqipëria synon të zërë një nga vendet si anëtar jo i përhershëm në Këshillin e Sigurimit të Kombëve të Bashkuara. Këtë e bëri të ditur sot ministri i Jashtëm shqiptar...

400 familje pa drita e ujë në Lezhë, ja arsyeja

Aktualitet

400 familje pa drita e ujë në Lezhë, ja arsyeja

Më shumë se 400 familje janë lënë pa energji elektrike dhe pa ujë të pijshëm në Lezhë. Shkak për këtë janë bërë dy transformatorë, të cilët  kanë marrë flakë në fshatrat...