Antarktidë:Një udhëtim në kontinentin e ngrirë

Premte, 06 Prill 2018 11:47

Në fillim të 2018, gazetari i Reuters Alexandre Meneghini udhëtoi në botën e bukur të Antarktidës.

The edge of Antarctica seen from above

Udhëtimi, i organizuar nga Greenpeace, ishte për të rritur ndërgjegjësimin për një propozim të Bashkimit Europian për të krijuar një zonë të mbrojtur në Antarktidë, duke promovuar një strehë të sigurt ku jeta detare mund të lulëzojë.

Penguins walking along a beach

Pas një udhëtimi katër-ditor për të arritur në kontinentin e akullt, ekspedita u ndesh me balena, pinguinë dhe akullnajat e mëdha.

A penguin feeding a baby penguin by regurgitating food in to its mouth

Sipërfaqja e mbrojtur detare e Detit  të Weddell (MPA) do të mbulojë rreth 1.8 milionë kilometra katrorë të habitatit natyror për balenat, pinguinët dhe shumë lloje peshqish.

Nëse kjo gjë rezulton e suksesshme, do të jetë zona më e madhe e mbrojtur në planet.

 

The tail of a whale seen sticking out the water

Duke filluar në Punta Arenas, Kili, është përcaktuar një grup pune për të dokumentuar efektet e ndryshimeve klimaterike, ndotjen dhe peshkimin e kafshëve të egra detare.

A large group of penguins on the beach

"Antarktida aktualisht është e mbrojtur nga ‘’Marrëveshja e Antarktikut’’, por ka shumë abuzime me keqpërdorimin e ujërave përreth Antarktidës", tha Tom Foreman, udhëheqës i ekspeditës Greenpeace. "Pra, nuk mund të na humbasë shansi për të mbrojtur këto zona, të cilat janë kaq jetësore për një numër kaq të madh speciesh në kaq shumë mënyra"

Seals on a beach in a photo seen from above

 

The edge of Antarctica seen from above

 

 

A lone penguin walking on a beach with a wooden building in the background

"Në kundërshtim me atë që disa mund të mendojnë, Antarktiku është plot jetë. Pinguinë, pulëbardha dhe lloje të ndryshme të fokave dhe balenave mund të shihen në çdo kohë", tha Alexandre Meneghini.

A group of penguins on ice

Modifikuar më Premte, 06 Prill 2018 12:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Show-biz

FOTO/ Enca vjen e zjarrtë dhe seksi, shikoni modelin e ri të flokëve

Këngëtarja Enca Haxhia shfaqet gjithnjë mjaft ekstravagante në postimet e saj në rrjete sociale. Këtë herë e shohim me një paruke të kuqe e veshur në mënyrë tejet provokuese. E veshur...

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Politikë

Platforma antimafia e PD/ Asnjë përfaqësues i Rilindjes në emision, frikë nga përballja

Përfaqësuesit e PS-së mungojnë në emisionin ‘Opinion’, Mima: Do kisha preferuar t’i kisha përballë Tema e mbrëmjes së sotme në emisionin ‘Opinion’ është propozimi i bërë nga Partia Demokratike sa i...

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Aktualitet

Zbulohet përplasja mes Shqipërisë dhe Belgjikës për Safet Bajrin

Safet Bajri përplas qeverinë shqiptare me atë të Belgjikës. Sipas asaj që zbulojnë mediat belge, autoritetet shqiptare kanë shprehur pakënaqësi që Belgjikës i janë dashur 5 muaj për të dorëzuar...