FBI e shqetësuar për terrorizmin brenda SHBA-së, ja sa çështje në hetim

E Enjte, 17 May 2018 17:16

Lidhur me hetimet mbi terrorizmin në territorin amerikan, shefi i FBI-së, Christopher Wray deklaroi se Byroja Federale e Hetimeve ka nën hetim rreth 1 000 çështje për të ashtuquajturit ”ujqërit e vetmuar”, thënë ndryshe terroristë që veprojnë të vetëm.

 

 

”Ky fenomen është shtrirë në të 50 shtetet e SHBA-së”, shtoi ai.

”Kemi nën vëzhgim edhe 1 000 të tjerë, të quajtur ndryshe ‘terroristë të brendshëm’, për të cilët është shumë e vështirë të hetohet për arsye se nuk ka pika kontakti të tyre dhe është i vështirë gjurmimi”, shtoi Wray.

“Zgjedhin objektiva jo të vështira, përdorin armë të lehta për t’u përdorur, si për shembull bombat artizanale, makina, thika dhe pistoleta”, theksoi ai.

Wray garantoi se “FBI-ja po përpiqet të shqyrtojë më mirë sinjalet e alarmit që mund të tregojnë kur personat e radikalizuar mund të fillojnë të hyjnë në veprim”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Emri i Maqedonisë, Kuvendi miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Bota Shqiptare

Emri i Maqedonisë, Kuvendi miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Edhe përkundër votimit me 80 vota PËR...

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Aktualitet

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Rasti i fundit i legalizimit të kanabisit ka qenë ai në Kanada dhe “suksesi” ka qenë aq i madh saqë “malli” nëpër dyqane ka përfunduar shumë më shpejt se rradha...

Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Aktualitet

Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Aktivisti i shoqërisë civile Besjan Pesha i ftuar në "Ekopolitikë" në Ora News tha se qeveria duhet ta mbyllë plotësisht aktivitetin e basteve edhe online, në të kundërt sipas tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!