Fenomeni “martesë për letra”/ Ja sa shqiptarë kanë marrë nënshtetësinë italiane brenda 1 viti

Premte, 06 Prill 2018 19:44

Një pjesë e mirë e shqiptarëve të cilët emigrojnë , zgjedhin të martohen me të huaj që të fitojnë të drejtën e nënshtetësisë së vendit ku kanë shkuar.

Edhe në Itali numri i shqiptarëve që fitojnë nështetësinë, duket se është në rritje, sidomos falë martesave me shtetas italianë. . Gjithsesi komuniteti i shqiptarëve në Itali është ndër komunitetet e huaja më historike në këtë vend e shumica e tyre kanë përmbushur tashmë ciklin e duhur ligjor për marrjen e nënshtetësisë italiane.

E drejta e nënshtetësisë italiane është e përcaktuar me ligjin 91 të 5 shkurtit të 1992 miratuar në Kushtetutën italiane. Ka të drejtë të marrë këtë nënshtetësi çdo qytetar i huaj që jeton dhe është rezident me leje të rregullt qëndrimi prej të paktën 10 vitesh në Itali, është i martuar prej 2 vitesh me një shtetas italianë si dhe të gjitha fëmijët e emigrantëve që lindin e janë rezidentë në Itali deri në moshën 18 vjecare.

Statistiakt zyrtare të qeverisë italianë konfirmojnë se përgjatë vitit 2016 e deri më 1 janar të 2017, 36 820 emigrantë shqitparë kanë marrë nënshttetësinë italiane.

Gati 59%, baraz me 22 mijë shqiptarë kanë marrë këtë nënshtetësi si shkak i përmbushjes së kritereve ligjore të rezidencës me leje të rregullt qëndrimi në territor, 34% prej tyre e kanë marrë nënshtetësinë italiane për shkak të përcjelljes nga prindërit tek fëmijët apo pasi kanë lindur në territorin italian, ndërsa 5.7% për motive martesore me një shtetas italianë.

Gjatë vitit të fundit janë regjistruar 1480 martesa të përziera ku njëri prej çiftit është me nënshtetësi shqiptare. Numri i emigrantëve shqiptarë që kanë marrë nënshtetësinë 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Aktualitet

Moti ndryshon nga java e ardhshme, temperaturat në rënie…

Moti freskohet duke filluar nga java e ardhshme. Sipas Meteoalb, gjatë fundjavës, moti mbetet me kthjellime dhe vranësira kalimtare në pjesën më të madhe të vendit; më të dukshme vranësirat...

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Aktualitet

Lejuan kalimin e paligjshëm të 7 shtetasve turq, ndalohen dy punonjës policie

Dy punonjës policie dhe një shtetas turk janë ndaluar nga policia për korrupsion aktiv. Të ndaluar kanë mbetur Gazmir Dega punonjës policie në Komisariatin nr 1 në Tiranë dhe një kontrollore...

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Aktualitet

Po ndodh, RENEA dhe FNSH aksion në Tiranë dhe rrethe

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda kanë goditur një grup gjobëvënësish. Aksioni po zhvillohet mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe disa rrethe, ndërsa...