Menduam se kishte armë në dorë, policia vret 34-vjeçarin

Premte, 06 Prill 2018 22:27

Mijëra qytetarë dolën në rrugët e Bruklin-it në SHBA një ditë pasi i riu me ngjyrë Saheed VAssell 34 vjeç, u qëllua për vdekje nga policia me 10 plumba.

I riu kishte probleme mendore dhe u pa nga policia duke mbajtur një pistoletë të argjendtë në drejtim të njerëzve. Kushërira e viktimës, Nora Ford, deklaroi për BBC se “nëse ai do të ishte i bardhe nuk do të kishte vdekur”.

Policia zbuloi pas qëllimit të tij se viktima nuk mbante në duar një armë por një bravë dere. “Ai shënjoi në drejtim të oficerëve duke mbajtur armën e pretenduar me dy duar, dy prej të cilëve ishin në gatishmëri” tha për mediat Shefi i Policisë së Bruklin-it. Protestuesit shprehën se Vassell nuk mori asnjë paralajmërim nga policia për të lëshuar bravën. Senator i qytetit tha “Jemi të inatosur pasi shumë nga djemtë tanë po vdesin rrugëve. Të paturit probleme mendore nuk është shkak për të vrarë”. Kjo vrasje po konsiderohet në Shtetet e Bashkuara si një vrasje diskriminuese për shkak të ngjyrës së lëkurës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Aktualitet

Zbulohet ndeshja e trukuar nga grupi "Bajri"

Mes 11 personave të arrestuar si pjesë e grupit kriminal "Bajri", është edhe shtetasi Armir Grima, trajner i kombëtares së futbollit për femra i cili gjatë karrierës së tij sportive...

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Aktualitet

"Pronari më shikonte format, më kërkonte foto' 23 vjeçarja tregon ngacmimin seksual në punë

Ada është një vajzë 23-vjeçare nga Berati, e cila pasi përfundoi studimet e larta vendosi që të qëndrojë në Tiranë për t’u punësuar.Por, në ambientet punëdhënëse që ajo ka frekuentuar...

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Aktualitet

Punime në stacionin Selitë, ja zonat pa energji elektrike nesër

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njofton abonentët e Tiranës se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për shkak të punimeve në nënstacionin Selitës. OSHEE bën me dije se...