Cfarë do të ndodhë me Facebook pas skandalit të të dhënave…

E mërkurë, 28 Mars 2018 15:38

Facebook  njoftoi një seri ndryshimesh të mërkurën për t'i dhënë përdoruesve më shumë kontroll mbi të dhënat e tyre, pas një skandali të madh të të dhënave që ka hequr më shumë se 100 miliardë dollarë nga vlera e tregut të saj.

Kompania është përballur me një protestë globale pas një zbulimi, më 17 mars, se të dhënat nga 50 milion përdoruesit u morën në mënyrë të parregullt për të synuar SHBA dhe votuesit britanikë në zgjedhje.

"Javën e kaluar tregoi se sa shumë punë duhet të bëjmë për të zbatuar politikat tona dhe për të ndihmuar njerëzit të kuptojnë se si punon Facebook dhe zgjedhjet që ata kanë mbi të dhënat e tyre," u shpreh Erin Egan, Zëvendëspresident dhe Shefi i Privatësisë dhe Ashlie Beringer, Nënkryetar dhe Zëvendës i Këshillit të Përgjithshëm në Facebook.

"Pra, përveç njoftimeve të Markut javën e kaluar, duke goditur abuzimin me platformën Facebook, duke forcuar politikat tona dhe duke bërë më të lehtë për njerëzit që të heqin aftësinë e aplikacioneve të tjera për të përdorur të dhënat e tyre- ne po ndërmarrim hapa shtesë gjatë javëve të ardhshme për t’i  vënë njerëzit në më shumë kontroll mbi privatësinë e tyre. "

Masat vijnë përpara një ligji të rëndësishëm të mbrojtjes së të dhënave të Bashkimit Evropian. Rrjeti social do të shtojë një menyrë të re "Shortcuts Privacy", e cila do t'i lejojë përdoruesit në mbarë botën të rishikojnë atë që kanë ndarë dhe fshirë, si dhe veçoritë që u mundësojnë atyre të shkarkojnë të dhënat e tyre dhe ta kalojnë në një shërbim tjetër.

Aksionet e Facebook kanë rënë pothuajse 18 për qind që nga 17 marsi. Të dhënat e përdoruesve u qasën në mënyrë të gabuar nga konsulenca politike britanike Cambridge Analytica, e cila punoi për fushatën elektorale të Donald Trump në 2016.

Drejtori ekzekutiv i kompanisë, Mark Zuckerberg, në mënyrë të përsëritur ka kërkuar falje dhe ka blerë reklama në gazetat Amerikane dhe Britanike që premtojnë të bëjnë më shumë për të kufizuar qasjen në informacionin e përdoruesve.

Modifikuar më E mërkurë, 28 Mars 2018 19:52

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...