KONFLIKTI/ 9 palestinezë të vdekur nga zjarri i forcave izraelite

Saturday, 07 Prill 2018 16:05

Nëntë palestinezë, përfshirë një gazetar, gjetën vdekjen nga të shtënat e trupave izraelite gjatë protestave në zonën që ndan Izraelin nga Rripi i Gazës. Njoftimin e bëri ministria e shëndetësisë në Rripin e Gazës që kontrollohet nga Hamasi. Ushtria izraelite nuk ka pranuar të bëjë komente, duke thënë se po analizon incidentin. Ndër të vdekurit ishte edhe një 16-vjeçar, ndërkohë që 491 vetë u plagosën nga zjarri i forcave izraelite, bëjnë të ditur burimet palestineze.

Dje forcat izraelite përdorën gazin lotsjellës, plumbat prej gome dhe municion luftarak për të mos lejuar që protestuesit të çanin gardhin ndarës në zonën kufitare. Protestuesit dogjën goma pranë barrierës duke shkaktuar përhapjen e një reje tymi të zi. Ushtria izraelite thonë se protestuesit palestinezë hodhën pajisje eksplozive dhe shishe benzine dhe thanë se demonstruesit po përpiqeshin të kapërcenin gardhin. Ministri izraelit i Mbrojtjes Avigdor Lieberman i përshkroi protestat si provokim dhe paralajmëroi këdo që i afrohet gardhit në vijën ndarëse mes Izraelit dhe Rripit të Gazës se rrezikon jetën. Grupi islamik Hamas, i cili administron Rriipin e Gazës, thotë se protestat kanë për synim të theksojnë bllokadën e rëndë izraelite mbi këtë territor bregdetar si dhe të tërheqin vëmendjen tek kërkesa e palestinezëve për t’u kthyer tek shtëpitë e tyre të mëparshme në Izrael. VOA

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Aktualitet

Deri dje vidhin lokale, sot iu ndodh e papritura

Një grup hajdutësh që vidhte lokale dhe dyqane në qytetin e Durrësit është goditur nga policia.  Gjithashtu gjatë kontrolleve janë arrestuar edhe dy shtetas të tjerë me lëndë narkotike dhe armë...

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Aktualitet

Fillojnë reshtje e para në Shqipëri, ja në cilin qytet

Kanë nisur reshjet e para të dëborës në qarkun e Korçës. Prej dy orësh kanë nisur reshjet e para në këtë qytet, ndërsa deri tani nuk raportohet për bllokim rrugësh. Kjo...

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Aktualitet

Kapet peshkaqeni 412 kg në Shqipëri

Një tjetër peshkaqen është kapur këtë herë në rrjetat e peshkatarëve, në zonën e Himarës.  Një ditë më parë një peshkaqen , me gjatësi 3.5 m dhe me një peshë prej 400 kg u...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!