Rusia në zi, Putin kërkesë ministrave për sigurinë

E mërkurë, 28 Mars 2018 16:07

Sot u shpall ditë zie kombëtare në Rusi,pas zjarrit i cili i mori jetën 64 personave në një qendër tregtare në qytetin Siberian perëndimor të Kemerovës ku shumica prej tyre ishin fëmijë.

Flamujt u ulën dhe aktivitetet zbavitëse në Rusi do të ndalen për tre ditë, pasi të martën mijëra njerëz u mblodhën në Moskë dhe qytete të tjera, për të mbajtur zi për viktimat dhe për të protestuar për sigurinë e munguar në qendrën tregtare.

Viktima më e re ishte një djalë dyvjecar, ndërsa të paktën 19 nga 64 personat që humbën jetën ishin nën 10 vjec, deklaruan autoritet rajonale. Gjithsej 41 fëmijë vdiqën në zjarr.

Një hetim penal është hapur dhe pesë persona janë arrestuar gjatë incidentit.

Presidenti Vladimir Putin i cili u rizgjodh këtë muaj për një mandatë të katërt, i kërkoi ministrave të observonin situatën dhe të kontrollonin sigurinë në qendrat e tjera tregtare.

‘’Ne duhet të kontrollojmë sigurinë në qendrat tregtare të këtij lloji dhe kjo nuk duhet të bëhet vetëm si një nxitje e momentit,është absolutisht e qartë që siguria duhet të garantohet’’-tha Putin.

Modifikuar më E mërkurë, 28 Mars 2018 19:51

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!