Sulmi me mikrobus në Munster, nuk ishte akt terrorist

Diel, 08 Prill 2018 11:54

Tragjedia e Munsterit, ku 3 persona u vranë nga një sulm me mikrobus, në fund rezultoi se nuk ishte një akt terrorist.

Sipas gazetës “Süddeutsche Zeitung”, autori i krimit ishte një 48-vjeçar vendas me probleme psikike.

“Bild” nga ana tjetër sqaron se agresori që përdori automjetin për t’u vërsulur mbi turmën e njerëzve, nuk ka qenë person i njohur për policinë.

Ai vrau veten menjëherë pas ngjarjes, duke përdorur një armë zjarri.

Policia gjermane ka kontrolluar apartamentin e 48-vjeçarit për të zbuluar nëse mbante lëndë shpërthyese e po kontakton edhe me ata që e njihnin.

Mediat raportojnë se 6 prej 20 të lënduarve nga incidenti, janë në gjendje të rëndë. Tragjedia ndodhi në restorantin tradicional ‘Kiepenkerln’.

Kryebashkiaku i Munsterit, Markus Lewe tha në komentet për shtyp se i gjithë qyteti mban zi për këtë ngjarje të tmerrshme, duke shprehur ngushëllimet për familjet e viktimave si dhe shpresën për shërim të shpejtë të të plagosurve.

 

Modifikuar më Diel, 08 Prill 2018 12:03

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Lëkura e shegës një produkt i veçantë bukurie

Lifestyle

Lëkura e shegës një produkt i veçantë bukurie

Shegët nuk janë vetëm për t’u konsumuar, por mund të përdoren edhe si produkt bukurie. Më poshtë keni të listuar disa përdorime të lëkurës së shegës për kujdesin ndaj flokëve, lëkurës...

Mehmetaj: Plani ynë për të larguar Ramën dhe qeverinë e krimit

Politikë

Mehmetaj: Plani ynë për të larguar Ramën dhe qeverinë e krimit

 ‘Platforma e opozitës së bashkuar, përmban brenda saj alternativat për të larguar Ramën dhe qeverinë e bandave’, kështu deklaroi në studion e lajmeve të Syri.net, deputetja e LSI-së, Kejdi Mehmetaj. E...

Deputeti demokrat kërkesë anëtarëve të Këshillit Bashkiak: Mos lejoni ndërtimin e HEC-eve

Aktualitet

Deputeti demokrat kërkesë anëtarëve të Këshillit Bashkiak: Mos lejoni ndërtimin e HEC-eve

Deputeti demokrat i Shkodrës Romeo Gurakuqi i ka bërë një kërkesë publike anëtarëve të Këshillit Bashkiak që të mos lejojnë ndërtimin e dy HEC-eve në Malësinë e Madhe. HEC-et, me...