Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka provokuar sërish me deklaratat e tij, duke paralajmëruar se vendi i tij  jo…
Përmbytjet e shkaktuara prej uraganit Florence, praktikisht po e shkëpusin qytetin bregdetar të Wilmingtonit nga pjesa tjetër e Karolinës së…
Presionet janë shtuar përpara referendumit të 30 shtatorit mbi marrëveshjen e emrit në Maqedoni, dhe sipas sekretarit të përgjithshëm të…
Kryeministri Theresa May tha se parlamenti britanik do të votojë për të mbështetur çdo marrëveshje të Brexit që del me…
Është e hënë, është një javë e re dhe ndërsa nuk mund të pretendojmë të dimë gjithçka që do të…
Një 20-vjeçar ka humbur jetën pasi u sulmua nga një peshkaqen në shtetin amerikan të Massachusetts. Ngjarja ndodhi në plazhin…
Presidenti Donald Trump tha të dielën, pa cituar fakte, se hetimi kriminal që është duke u zhvilluar për mundësinë e…
Ministri për Brexit në Mbretërinë e Bashkuar, Dominic Raab, tha se pritet një marrëveshje me Bashkimin Europian, ndërkohë që do…
Presidenti Donald Trump tha të dielën, pa cituar fakte, se hetimi kriminal që është duke u zhvilluar për mundësinë e…
Pasoja shkatërrimtare ka sjellë tajfuni Mangkut që goditi Kinën pasi shkaktoi mbi 60 të vdekur e qindra të plagosur në…

Lajmet e fundit

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Sport

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Ish-mesfushori legjendar i Chelseat, Frank Lampard, ka thënë se trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho, e ka bërë një skuadër të mrekullueshme, si dhe i ka cilësuar “Djajtë e kuq”...

Gazeta franceze: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Bota Shqiptare

Gazeta franceze: Ja harta e planit Thaçi-Vuçiç, kufijtë e rinj mes Kosovës dhe Serbisë

Prestigjiozja franceze e referencës “Le Monde” i ka kushtuar një speciale të gjatë në rubrikën e saj “Gjeopolitikë” çështjes së ndryshimit të kufijve mes Serbisë dhe Kosovës. Në shkrimin e...

Pse shqiptarët nuk kanë mundësi? Korrupsioni, edukimi dhe pamundësia për t`u marrë me politikë

Aktualitet

Pse shqiptarët nuk kanë mundësi? Korrupsioni, edukimi dhe pamundësia për t`u marrë me politikë

Progresi i shoqërisë shqiptare duket se është ndalur, dhe për këtë fajin e ka ekskluzivisht mungesa e mundësive, shanseve për të gjithë. Këto përfundime dalin nga indeksi i progresit social...