Hapja e negociatave,  rreziku i vetos vjen nga 6 ‘të fuqishmit’ e BE për lidhjet Tahiri-Rama me drogën

Edhe pak muaj na ndajnë nga vendimi i Komisionit Europian për hapjen e negociatave me Shqipërinë, por ngecja në zbatimin e reformës në drejtësi dhe rritja e kriminalitetit dhe emigrimit shqiptar në Europë po cenon rëndë procesin.

Prej tre vitesh, Tirana po kërkon me ngulm hapjen e negociatave, ndërkohë që deri më tani janë 12 shtete nga 27 që ka Bashkimi Europian, të cilat kanë deklaruar votën pro Shqipërisë. Shtetet e Europës Juglindore, ato të Vishegradit, por edhe Suedia kanë dhënë mbështetje për hapjen e negociatave, raporton Politiko.al.

Me takimet Bushati-Kotzias dhe Rama-Tsipras, u eliminua rreziku për vendosjen e një vetoje nga shteti fqinj. Kryeministri grek deklaroi hapur se do të mbështeste hapjen e negociatave. Megjithatë, rreziku nuk ka kaluar plotësisht për Shqipërinë.

Janë të paktën gjashtë shtete, më të fuqishmet politikisht dhe ekonomikisht në BE, që nuk janë shprehur për këtë proces, madje kërkojnë me ngulm zbatimin e reformave. Gjermania, Franca, Spanja, Holanda, Belgjika dhe Danimarka paraqesin rrezik për shkak të qëndrimeve që kanë mbajtur më parë ndaj Shqipërisë, por edhe prej problemeve që hasin me kriminalitetin dhe azilkërkuesit shqiptarë.

Ndërkohë, janë 9 shtete të tjera, të cilat kanë mbajtur një qëndrim më pozitiv ndaj Tiranës dhe parashikohet se nuk do të surprizojë, por do të votojnë pro hapjes së negociatave në muajin qershor.

Rreziku i vetos për negociatat

Gjermania (Votoi kundër dhënies së statusit kandidat në vitin 2010. Ka numër të lartë azilkërkuesish shqiptarë. Kërkon zbatimin e reformës në drejtësi)

Franca (Votoi kundër dhënies së statusit kandidat në vitin 2010. Ka numër të lartë azilkërkuesish shqiptarë. Kërkon zbatimin e reformës në drejtësi)

Spanja (Kërkon zbatimin e reformave. Shqipëria nuk e kundërshtoi pavarësinë e Katalonjës)

Holanda (Votoi kundër dhënies së statusit në vitin 2010. Ka numër të lartë azilkërkuesish shqiptarë. Ka rritje masive të krimeve që kryen nga shqiptarët. Kërkon zbatimin e reformës në drejtësi)

Belgjika (Ka numër të lartë azilkërkuesish shqiptarë. Ka rritje masive të krimeve që kryen nga shqiptarët. Kërkon zbatimin e reformës në drejtësi).

Danimarka (Votoi kundër dhënies së statusit në vitin 2010. Kërkon zbatimin e reformave)

Presidenti i PE lë Shqipërinë “pas”: Mes vendeve të Ballkanit, veç Serbia e Mali i Zi janë gati për BE/Pavarësisht nga propaganda e shtuar e Edi Ramës dhe flirtet sekrete që po bën me Greqinë, Bashkimi Europian duket se ka vendosur përfundimisht përparësitë për vendet e Ballkanit Perëndimor që mund ti bashkohen së shpejti klubit. Lajmin e konfirmon nëpërmjet një intervistë për “European Western Balkans”, presidenti i Parlamentit Europian, Antonio Tajani. Ai ka deklaruar qartë, se ndonëse Ballkani Perëndimor ka një perspektivë të qartë dhe të besueshme në Europë, “vetëm Serbia dhe Mali i Zi, mund të jenë gati në vitin 2025”. Gjithashtu Tajani ka ripërsëritur për të gjitha vendet aspirante se, “një parakusht për vendet kandidate është respekti i plotë dhe adoptimi i vlerave europiane. Kjo është e panegociueshme”.

 

 

 

 

 

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>