Heshtja, zoti Rama, është “kapak floriri”

Shqiptarët sot kanë shumë halle dhe probleme të tjera, që janë shumë më të rëndësishme se urimet dhe falënderimet tuaja. Jeni i vetmi Kryeministër dhe ndoshta i vetmi në botë, që katër muaj mbas zgjedhjes së Presidentit të SHBA, merreni ende me urime dhe falënderime. Besoj se nuk ka shqiptar në botë që të mos i gëzohet këtij mesazhi. Ishte i pritur dhe dihej se do të bëhej, herët ose vonë, nga Presidenti i 45-të i SHBA, Donald J. Trump. Është një praktikë zyrtare, një rutinë e ndjekur nga Shtëpia e Bardhë dhe u shpërndahet të gjithëve në botë: presidentë, kryeministra apo mbretër, cilitdo që i ka dërguar një urim Presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës me rastin e zgjedhjes së tij.

Nëse ju kujtohet zgjedhja e Presidentit Barak Obama në 2008 dhe mënyra sesi u përgjigj ish-Presidenti i Venezuelës, i ndjeri Hugo Chavez mund të shërbejë si një paralelizëm i mirë: ishte thuajse identik me përgjigjen tuaj.

Ndoshta ju kujtohet se çfarë tha Chavez për Obamën para zgjedhjeve. Më pas Obama, jo vetëm që e falënderoi për urimet, por ata të dy madje u takuan gjatë një samiti me liderit e Amerikës së Jugut. Obama, me shumë diplomaci dhe kortezi, pranoi edhe dhuratën e “armikut” të betuar të SHBA: një libër me autografin e Chavezit.

Ngjarja, bëri bujë, jo vetëm në SHBA, por në mbarë botën. Bëri përshtypje se si Hugo Chavez, antiamerikani thekur, i cili e quante SHBA “imperializmi amerikan, rreziku për gjithë botën”, i pari dhe i forti Venezuelës, erdhi duke “zbutur” tonin, dhe duke u bërë i “dashur e miqësor” me një dhuratë, për Presidentin e ri Barack Obama”. Ishte “ujk” dhe u bë në “dele”!

Libri dhuratë i Chavezit për Obamën titullohej: “Venat e hapura të Amerikës Latine: Pesë shekujt e plaçkitjes së një kontinenti”. Libri ishte “traktat” i një gazetari të famshëm uruguajan -Eduardo Galeano, dhe tregon mbi shfrytëzimin e rajonit nga SHBA. Chavez,  tha se ai vetë e kishte nënshkroi me shënimin: “Për Obamën, me një falënderim dhe miqësi të ngrohtë”.

Sipas Chavezit, ky ishte një libër i jashtëzakonshëm, që e kishte ndihmuar atë kur ishte i ri të kuptonte Amerikën Latine dhe realitetin e kontinentit. Libri që Chavez i dha Obamës, ishte në spanjisht – një gjuhë, që ai nuk e flet. Megjithatë Obama u tregua diplomat dhe nuk komentoi, siç ndodh në raste të tilla me politikanët e mëdhen, burrështetasit, liderët botërorë.

Marrëdhëniet SHBA-Venezuelë dihet se kanë qenë të tendosura, herë të mira dhe herë të vështira. Që nga koha kur Marksist-Leninisti Hugo Chavez, erdhi në krye të vendit, ato u keqësuan më shumë, sidomos, kur Chavez, deklaroi se “George Ë. Bush, është Satani (Djalli)”, në një fjalim në Kombet e Bashkuara, kur Chavez fitoi zgjedhjet ne vendin e tij.

Më pas e quajti Obamën, një injorant të varfër,” kur ky bënte fushatë për president. Kur Barack Obama erdhi në Shtëpinë e Bardhë, Chavez goditi përsëri:”Jeni një turp për të gjithë njerëzit e zinj” tha ai për presidentin amerikan. Pastaj e sulmoi, duke e quajtur një “klloun, që i kishte kthyer Shtetet e Bashkuara në “katastrofë”, kur Obama, kritikoi lidhjet e Venezuelës me Iranin dhe Kubën.

Por, çfarë ndodhi më pas? Para se Hugo Chavez të vdiste nga sëmundja e rëndë, marrëdhëniet e tyre, institucionale kanë qënë, në çdo takim, shumë “miqësore”, me “shumë buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh”, siç të paktën ka deklaruar ish zëdhënësi i Obamës, Summers.

Kurse, komentatorët dhe analistët politikë, por edhe vetë politikanët, kanë thënë se personalitetet e larta politike, dhe udhëheqësit e mëdhenj, burrështetasit, liderët botërorë janë ata që dinë të lënë mënjanë miqësitë mes tyre dhe të tregohen politikanë, duke e bërë këtë në të mirën e vendeve të tyre.

Por, a është dhe a di Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, të tregojë ndonjë farë personaliteti si politikan?.

Pikërisht ky kryeministër që disa në Tiranë e quajnë “Lider i Ballkanit”, siç edhe e fryjnë zëdhënësit dhe disa analistë në Shqipëri e Kosovë, publikon mesazhe kortezie që i vijnë nga Trumpi.

Shqiptarët, zoti Rama, sot kanë shumë halle dhe probleme të tjera, shumë më të rëndësishme se urimet dhe falënderimet, tuaja. Jeni i vetmi Kryeministër dhe ndoshta i vetmi në botë, që katër muaj mbas zgjedhjes së Presidentit të SHBA, merreni ende me urime dhe falënderime.

Shumë më parë se të lindnit ju, zoti Kryeministër, miqësia dhe lidhja e popullit shqiptar me SHBA dhe me popullin Amerikan, kanë ekzistuar, madje kanë qenë shumë të mira. Ishte komunizmi që u përpoq t’i sabotojë.

Dhe çfarë ironie: publikon një mesazh të President Trump, kundër të cilit volli vrer gjatë fushatës në SHBA.

Ironia tjetër ishte se mesazhin e dërguar para disa muajsh ia zbuluan të parët mediat që ai i kontrollon:

Kjo ndodh në një kohë kur dje tek “Çadra e Lirisë”, ishte me mesazhe të forta i pranishëm edhe Jason Emert, kryetari i Bashkimit të Forumeve Rinore të partive të Djathta si dhe Sekretar i Përgjithshëm i Forumit Rinor Republikan në ShBA, njëkohësisht anëtar kabineti i Presidentit Trump.

Njeriu e ka vështirë t’u besojë syve dhe veshëve: A nuk ishte pikërisht ky Kryeministër, i cili kur gjithë bota, i uronte zgjedhjen Presidentit të SHBA, ai nuk e bëri deri kur opozita ngriti zërin në Parlament, pra “si mundej që Kryeministri Rama, nuk po i dërgonte një mesazh zyrtar urimi në emër të Qeverisë të Shqipërisë, Presidentit Trump”.

Ka qenë Edi Rama, ai, i cili ka deklaruar se nëse Donald Trump do të zgjidhej President, Shqipëria do të prishë marrëdhëniet me SHBA, pasi Trump, sipas tij, ishte kërcënim për vetë SHBA-të dhe marrëdhënien e Shqipërisë me to, se “Trump ishte fatkeqësi për SHBA-në”.

“Mos e dashtë Zoti që Amerika ta zgjedhë Trumpin për president”, u shpreh në atë kohë Rama.

Rama, nuk është as i pari dhe as i fundit që bën gabime të tilla me Donald Trump, por të tjeret, janë liderë dhe politikanë kalibri, ata dinë  t’i mbyllin këto gjëra me Amerikën.

Ndërkaq, askush nuk ka të drejtë të personalizojë, ose bëjë “pronë” të tij, lidhjet dhe marrëdhëniet tona me Uashingtonin, SHBA dhe popullin Amerikan, ose, të ngrejë dhe të bëjë fushat mbi qëndrimet personale dhe miqësitë e amerikanëve me shqiptarët qoftë edhe në nivel shtetëror e institucional;

Sepse, të gjithë e dimë dhe jemi kontribuues, së bashku me udhëheqësit tanë, politikanët, dhe përfaqësuesit tanë, në Shqipëri, Kosovë, e trojet shqiptare, duke mos përjashtuar në mënyrë të veçantë, shqiptarët e Amerikës, të cilët, jan ata që i kanë mbajtur gjallë, kur për 50 vjet regjimi i Enver Hoxhës, i prishi lidhjet me Amerikën.

Kryeministrit të Shqipërisë nuk kishte pse t’i binte hunda dhe t’i shkruante dy radhë falenderimi presidentit të ri amerikan për mesazhin e tij të ngrohtë. Ai duhej të mbetej i sinqertë me Shtëpinë e Bardhë, me Presidentin Donald Trump, dhe gjithë shqiptarët; le të tregonte pak më shumë diplomaci e jo të vazhdonte me fudullëkun e tij, duke u deklaruar gazetarëve “Unë jam ky që jam”.

Pavarësisht nga ajo që ndodhi, kjo tani i përket së kaluarës, komentet e shumta që u bënë në atë kohë janë tani një pllakë e mbyllur gramafoni.

Vetë mesazhi i Shtëpisë së Bardhë, i Presidentit Donald Trump, shërbente pikërisht për t’i treguar Ramës se fushata mbaroi, se është për një fillim të ri dhe se Rama më në fund duhet të sillet si politikan.

Pra nuk është aspak koha që Rama të dalë e të mburret, për të treguar se di ta hedhë gurin më larg. Zoti Kryeministër, fole shumë kundër kandidatit Trump gjatë fushatës, prandaj heshtja do të ishte tani diplomacia jote më e mirë. Sepse, siç i themi shqip, “edhe heshtja është kapak floriri”.

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>