Kreu i Opozitës mbledh kryesinë dhe grupin parlamentar të PD, Basha:  Rama po kap institucionet e drejtësisë për të mbrojtur Tahirin

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbledhur kryesinë e partisë dhe grupin parlamentar. Në mbledhje me ta, Basha është shprehur se ‘mazhoranca është në panik, pas gjithë këtyre skandaleve’. Duke folur para deputetëve, Basha kërkoi që seanca e ditës së enjte të mos jetë si gjithë të tjerat, por të jetë e fortë dhe të nxirret në pah kapja e institucioneve nga Rama për të mbrojtur Saimir Tahirin dhe të tjerë ministra e politikanë. ‘Interpelanca me ministren e Drejtësisë, Etilda Gjoni, do jetë një seancë e fortë kundër kapjes së çdo institucioni që i shërben mbrojtjes së Tahirit, të krimit, të ministrave të korruptuar’, thanë burimet nga selia e PD-së. Paligjshmëria dhe padrejtësia e mazhorancës nuk ka kufi. Syri, veshi, shpirti dhe zemra e qytetarëve duhet të jemi ne. Asgjë nuk do të jetë normale në seancë”, është shprehur kreu i PD-së para deputetëve.

Opozita plan për protesta së shpejti, zbulohen dy datat e tubimeve të rradhës

Për opozitën ky vit duket se do të jetë një vit  i mbushur me protesta. Më herët, opozita e bashkuar ka paralajmëruar se nuk do të ndalë protestat deri në rrëzimin e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie antimafie. Ky ishte edhe refreni i protestës së 27 janar në bulevard. Ndërkohë mësohet se opozita ka në plan të organizojë një tjetër protestë së shpejti. Sipas GSH.al, është në diskutim që protesta e radhës të zhvillohet më 20 shkurt, ditën e rrëzimit të bustit të diktatorit Hoxha. Nga ana tjetër, protesta e fundit që sipas opozitës do të çojë në arritjen e qëllimit, largimin e qeverisë, pritet të jetë ajo e datës 22 mars, datë e cila përkon me 26-vjetorin e fitores së PD-së në zgjedhjet e 22 marsit 1992. Gjithsesi, krerët e opozitës së bashkuar janë ende në diskutim për vendosjen e datave se kur do të rinisin protestat kundër qeverisë. Liderët e opozitës së bashkuar synojnë të tjera protesta masive me pjesëmarrjen edhe më të madhe se ajo e 27 janarit.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>