Kronika-Arrestohen 10 shqiptarë në Britani, e kultivonin kanabisin në ferma të mbyllura  

Policia britanike ka shkatërruar një bandë shqiptare të trafikimit të drogës dhe që kishin ngritur ferma kanabisi, ndërsa në pranga kanë rënë 10 shqiptarë. Operacioni me goditjen e bandës shqiptare u zhvillua ne Gloucestershire. Në operacion morën pjesë rreth 50 policë të cilët bastisen zonat e dyshuara, konkretisht 6 fabrika kanabisi dhe 5 prona të tjera, duke sekuestruar një sasi të madhe kanabisi. Operacioni është ndjekur edhe nga mediat vendase si dhe nga prezantuesi britanik Jeremy Kyle që ka komentuar aksionin e policisë. Kanalet e trafikut te kanabisit ishin në Linden Road në Gloucester, Nelson Street në Tredëorth dhe zonat qe menaxhonin shqiptaret në këtë rrjet trafiku.

Skrapar, sekuestrohen 15 kg kanabis, një i arrestuar/ Rreth 15 kg Cannabis Sattiva është sekuestruar në Berat pas një aksioni që u krye nga Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve në Drejtorinë Vendore të Policisë. Është vënë në pranga Ertil Halilaj, 30 vjeç, banues në fshatin Therepel, Skrapar, të cilit iu gjet droga.  Ky aksion bëhet në vijim të punës për kontrollin e territorit, parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve. Droga u sekuestrua sipas informacioneve të marra në rrugë operative. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat dhe i arrestuari akuzohet për veprën penale “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”.

 

Lini një përgjigje

Adresa juaj e emailit nuk do të bëhet publike. Fushat e detyrueshme janë shënjuar me *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>