Kur kryeministrit i thotë mendja se mund të bëhet Fanari Ndriçues për ndryshimet klimatike në rajon e Evropë

 

 

 

Është e vërtetë ajo çka tha Kryeministri ynë se fatkeqësitë natyrore nuk parashikohen. Kaq gjë, ai duhet ta ketë ditur përpara përmbytjeve të fundit, madje përpara se të përmbytej Shkodra me rrethina disa herë radhazi, ende pa u zhvilluar zgjedhjet e 2013-s. Po aq e vërtetë është se viktimat në njerëz dhe dëmet në bujqësi e blegtori mund të parandalohen në raste të tilla fatkeqësish ose, së paku, të zvogëlohen, siç ka ndodhur tash sa herë bash në Shkodër e në rrethinat e saj. Zoti Rama duhet ta mbajë mend se në ato përmbytje nuk u regjistruan viktima në njerëz, në bagëti të imta a të trasha, ndoshta edhe në shpendë. E ka konstatuar vetë, ngase ka pas shkuar në ato anë si lider i opozitës së atëhershme për të shpërndarë shishe me ujë të pijshëm dhe për të pozuar para kamerave me çizme gjer mbi gju. Mirë ka bërë. Ujë, ujë, por gjithsesi një ndihmë u ka pas dhënë njerëzve të etur, ani se në mes të ujërave, lagur gjer në palcë. Në e pastë harruar të shkuarën, do të bënin mirë t’ia rikujtonin bashkëpunëtorët e fushës përkatëse. Është detyra e tyre t’i rifreskojnë kujtesën, që ta ndihmojnë çfarë duhet thënë e si duhet pozuar para kamerave, tashmë jo si opozitar, por si Kryeministër.

Përmbytjet e sivjetshme në Shqipërinë e Jugut janë fatkeqësi natyrore njësoj si ato të viteve të shkuara në Veri ose anekënd vendit. Që nga ajo kohë, shumica e sotme duhet të kishte mësuar së paku kaq gjë, në vend që të merrej me kodra pas bregut, siç ka bërë deri tashti. Të kakariskësh si pula kur i vjen veza në të dalë, është e padobishme. Nuk shtyhet qeverisja e një vendi, duke ia lënë fajin në derë qeverisë së përparshme, për gjithçka që nuk shkon. E pranojmë apo jo, ardhja e së majtës në pushtet është fakt i kryer, që me zgjedhjet e fundit legjislative. Tashti, në shkurt të vitit 2015, ishte ç’na ishte, votuesit presim qeverisje, jo justifikime me “Fajin e ka Saliu”, siç shprehimisht i ka mbetur në majë të gjuhës një gjoja analisti që shkakton skandale sa herë ndodhet i ftuar në emisione televizive.

Nuk është e mundur të renditen të gjitha justifikimet e pushtetarëve të sotëm me “gropën e madhe financiare” që paskan lënë paraardhësit. Po të hysh e t’i numërosh justifikimet që kemi dëgjuar në këta 17-18 muaj qeverisjeje të aleancës PS-LSI, janë aq shumë, sa vetë “gropa” nuk i merr, sado e madhe të përfytyrohet. Në këto kushte, pyetja që të vjen në majë të gjuhës, është tepër e drejtpërdrejtë: Kush a ka miratuar buxhetin aktual, qeveria Berisha apo qeveria Rama dhe, pavarësisht “gropës” së pretenduar, sa është shuma e parashikuar në buxhetin e shtetit për emergjenca të tilla, të cilat, ndonëse nuk varen nga dëshira e asnjë qeverie në botë, parashikohen prej të gjithave?

Së këndejmi, rrjedhin një varg pyetjesh të tjera që qarkullojnë sot në opinion. Unë, ndonëse i paditur në fushën e ekonomisë e të financave, do të bëja vetëm pesë a gjashtë:

  1. Nëse në buxhetin e fundit zëri i emergjencave për raste fatkeqësish natyrore ka qenë zero ose i pamjaftueshëm – çka nuk ma do mendja – a mund të gjendeshin burime të tjera financiare për ta çuar diku sipër zeros ose për ta ngritur edhe pak më lart, sa që të përballoheshin nevojat jetësore më urgjente të viktimave, pa pritur lëmosha që s’dihet në jepen, kur jepen e sa do të jenë?
  2. Pa përmendur shpenzime luksi si: palmat në autostradën Tiranë – Durrës, i ashtuquajturi Tur Ejfel në qendër të Korçës e plot e plot marrëzi të tjera kësisoj (!), sa ka qenë shumat e investuara për zbukurimin e mjediseve të Kryeministrisë ose të Ministrisë së Mbrojtjes, dy institucione që janë përfolur më shumë prej mediave?
  3. Sa kanë qenë shpenzimet për publicitet të pakuptimtë, me demek se po bëjmë punë të mëdha? Përmend, fjala vjen, vetëm shpërnguljet e qeverisë për të zhvilluar mbledhje në hotele e restorante të shtrenjta nga Vlora, deri në Prizren?
  4. Sa do të kushtojnë testimet e mjekëve e të mësuesve, fund e krye një marrëzi kjo, e ngjashme me budallallëkun e atij që s’kishte ç’ bënte e tundte derën?
  5. Në fund të fundit, sa do të ishte shuma e përgjithshme, nëse do të kurseheshin gjithë këto shpenzime aspak të nevojshme e t’i shtoheshin buxhetit në zërin e përballimit të emergjencave?

Po të rrish e të numërosh kësi vajtje-ardhjesh për sineqella, siç thonë gjirokastritët, zor se ua gjen fundin. Edhe më zor është të nxjerrë njeriu shifra të sakta, në kushtet e transparencës së munguar nga ana e qeverisë. Megjithatë, çdo mendje e shëndoshë, nuk do ta kishte vështirë të gjykonte se shuma e hamendësuar, sado e vogël, nuk do ta kishte shpënë situatën në zgrip, siç e kanë përjetuar viktimat e përmbytjeve, por edhe ne që e kemi ndjekur së largu.

Pa ia hyrë shkaqeve pse qeveria nuk e shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, por edhe pa i pranuar apriori arsyetimet që kemi dëgjuar deri tashti për “Fazë 1” e “Fazë 2” (ëndrra me sy hapur të zotit Kryeministër), le ta zëmë se u kalua kjo situatë e vështirë. Le ta zëmë edhe që ndihmat e ardhura nga Kosova ose nga biznese private do ta zbutin deri diku dhimbjen e viktimave për dëmet mëdha në bujqësi e blegtori. Le të shpresojmë, gjithashtu, dhe le të përshëndesim paraprakisht një gjest humanitar nga ana e Bankës Kombëtare dhe a atyre të nivelit të dytë për ta shtyrë afatin e shlyerjes së kredive që kanë marrë bujqit e blegtorët. A do ta quanim të përjashtuar njëherë e përgjithmonë justifikimin “fajin e ka Saliu”?

Unë jam i bindur se ky refren tashmë i bezdisshëm edhe për ata që mezi e kanë pritur, do të na ndjekë si mallkim sa kohë që do të jetë në pushtet kjo e majtë e degjeneruar. Nuk e teproj kur them kështu. Që nga 23 qershori i 2013-s, kur arriti të fitonte zgjedhjet në aleancë me gjithë të pakënaqurit ndaj demokratëve (e kam vështirë të përsërit shprehjen “aleancë me gjithë qelbësirat”, që ka dalë bash nga goja e liderëve të sotëm në pushtet), qeverisja ka pësuar një degradim të papërfytyrueshëm. Degradimi dhe kalbëzimi po e bren shoqërinë tonë në çdo qelizë, jo vetëm në nivelet e larta me drogë apo me abuzime marramendëse, ku luhen miliona euro, por deri te pushtetarët më të vegjël, të cilët lypin privilegje seksuale a shuma ku e ku më të vogla, gjithsesi të dënueshme. Kryeministri dhe ministrat e tij mburren se është vendosur ose do të vendoset ligji. Po si? Me portale online për të denoncuar veprime të kundërligjshme në administratën shtetërore, duke djegur bashkë me drunë e thatë edhe të njomën? Ministra e deputetë të tipit erionbraçe i mbajnë ison shefit të tyre dhe, kur s’kanë argumente të tjera për t’iu kundërvënë akuzave të opozitës, si në rastin e kërkesës së saj për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, nxjerrin ca fletushka me çmime veturash, thua se ato e kanë çuar vendin në këtë “derexhe”, siç i pëlqen të shprehet zotit Rama.

“Derexheja” në të cilën është katandisur vendi, i ka rrënjët më të thella sesa ca pemë që janë prerë mbi argjinatura ose përbri tyre, siç u përpoq të justifikohej Kryeministri në intervistën dhënë “The Gurdian”. E mira do të ishte të mos qenë prerë ato pemë. Mbase do të kishin ndaluar paksa harbimin e natyrës. Po kush i preu? Gazetari britanik nuk mori mundimin të komentonte atë çka kishte në kokë zoti Rama, me demek “fajin e ka Saliu”. Mirëpo, pas videos së News24, ku shihej një komision njerëzish të dehur që duhet të vlerësonin dëmet e fshatit të përmbytur, çdo shqiptar ka të drejtë të pyesë: Mos vallë ata që pinin birrë, ndërsa Novosela ishte mbuluar nga ujërat e Vjosës, janë bash ata që kanë prerë ose që kanë bërë favore me drurët e argjinaturave? Skenë e pështirë, që nuk mund të lahet me një urdhër pushimi nga ana e zotit Ministër të Bujqësisë.

Fshati digjet, kurva krihet, i thonë kësaj.

Prej kësaj sentence të mençme, elektorat ynë ka çka mëson për të ardhmen. Përndryshe, mjerë nëse do të presë që Europa të mësojë nga programi qeverisës me emrin “Rilindje”, si dikur bota merrte dritë nga fanari ndriçues i Shqipërisë socialiste të Enver Hoxhës. “Ajo që ne po përjetojmë, – i tha zoti Rama britanikes “The Guardian”, – jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë Europën, më nxit për të menduar në lidhje me ndryshimin e klimës… Është folur kaq shumë për të dhe janë marrë pak masa reale kundër saj…”.

Pas kësaj interviste, s’na mbetet veç të lusim ditë e natë që fatkeqësi të tilla të mos na ndodhin, deri sa fanari ndriçues i “Rilindjes” të ndërmarrë ndonjë nismë me përmasa europiane ose botërore. Asisoj edhe përgjegjësia do të shpërndahet gjithandej, anekënd rruzullit tokësor.

 

1 Koment

  1. illo

    09/02/2015 at 23:35

    Aju ben pershtypje , pse ne gazeten tuaj nuk ka njerez , qe komentojne ? Shqyrtoeni kete sugjerim timin, ndoshta I sherben shendoshjes se gazetes . Eshte krejt puna juaj, por nuk ka pse te nxisni shprehjen e mendimeve , qofte dhe kunder , madje shume me mire , kunder . I. Foto