Thesari i Hitlerit, koleksionuesi zbulon unazën e tij brenda në liqen

Tuesday, 11 September 2018 16:47

Gerhard Zauner ka shpenzuar më shumë se 60 vite për të zbuluar koleksionin e bizhuve të Adolf Hitlerit, i cili besohet se është shpërndarë përgjatë gjithë Europës. Në vitin 1959 në liqenin Toplitz me miqtë e tij gjeti rreth 72 milion monedha të periudhës Naziste. Dhe nuk mbaron këtu. Koleksioni i tij privat ka edhe armë dhe eksplozivë të përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Tashmë ai ka hapur një muze privat brenda banesës së shtëpisë dhe gjërat që ai zotëron janë vërtet të mahnitshme. Gerhard ka gjetur edhe një unazë argjenti me një kafkë para më 20 prill të 18 me një datë të gdhendur brenda. Data përkon me ditëlindjen e Hitlerit.

Shumë gjeneralë të Hitlerit kishin bizhutëri të cilat i hodhën në liqenin e Toplitz për të fshehur të shkuarën e tyre pas luftës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Globi

101 vjeçarja ngatërron Merkel me zonjën e parë franceze

Një ngjarje interesante ka ndodhur në Francë gjatë ceremonisë për të  përkujtuar 100 vjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Një grua 101-vjeçare ka ngatërruar kancelaren Angela Merkel me bashkëshorten...

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Aktualitet

Cërrik, aksidentohet për vdekje një 83-vjeçar

Një i moshuar ka humbur jetën pasditen e së hënës pasi është goditur nga një makinë. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Klos të Cërrikut, ku mjeti drejtuar nga shtetasi me iniciale...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!