Thesari i Hitlerit, koleksionuesi zbulon unazën e tij brenda në liqen

Tuesday, 11 September 2018 16:47

Gerhard Zauner ka shpenzuar më shumë se 60 vite për të zbuluar koleksionin e bizhuve të Adolf Hitlerit, i cili besohet se është shpërndarë përgjatë gjithë Europës. Në vitin 1959 në liqenin Toplitz me miqtë e tij gjeti rreth 72 milion monedha të periudhës Naziste. Dhe nuk mbaron këtu. Koleksioni i tij privat ka edhe armë dhe eksplozivë të përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Tashmë ai ka hapur një muze privat brenda banesës së shtëpisë dhe gjërat që ai zotëron janë vërtet të mahnitshme. Gerhard ka gjetur edhe një unazë argjenti me një kafkë para më 20 prill të 18 me një datë të gdhendur brenda. Data përkon me ditëlindjen e Hitlerit.

Shumë gjeneralë të Hitlerit kishin bizhutëri të cilat i hodhën në liqenin e Toplitz për të fshehur të shkuarën e tyre pas luftës.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kishte frikë se të dashurat e tradhtonin, ja si ua punoi i fiksuari 39 femrave

Lifestyle

Kishte frikë se të dashurat e tradhtonin, ja si ua punoi i fiksuari 39 femrave

23-vjeçari Ryan ‘Wibbo’ Wibberley, duke pasur frikë se të dashurat mund ta tradhtonin, edhe pse lidhjet me to nuk kanë qenë për një kohë të gjatë, u ka lënë atyre...

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të blini nëse kanë këto fjalë në etiketë

Aktualitet

Ja cilat janë ushqimet që nuk duhet të blini nëse kanë këto fjalë në etiketë

Kujdesi më i mirë për veten është të siguroheni nëse trupi juaj ushqehet siç duhet. Por për ta bërë këtë, ju duhet të dini se cilat ushqime të shmangni. Këta...

Trump: SHBA shqyrton rritjen e pranisë amerikane në Poloni

Globi

Trump: SHBA shqyrton rritjen e pranisë amerikane në Poloni

Presidenti Donald Trump tha të martën se po shqyrton me shumë seriozitet shtimin e pranisë së trupave amerikane në Poloni. Ai i bëri komentet në Shtëpinë e Bardhë, gjatë takimit me...