Pikat e dobëta dhe defektet e çdo shenje të horoskopit

Saturday, 09 June 2018 21:09

Dashi

Shenja zodiakale e Dashit karakterizohet nga një impulsiviteti i madh. Janë personalitete shumë energjike, bujarë dhe në një kuptim të caktuar të sigurt për atë që duan (dhe si ta marrin).

Ndër defektet dhe dobësitë e Dashit hyjnë patjetër ekstremizimi i këtij impulsiviteti që i lidhur me padurimin tipik të shenjës mund të çojë në qëndrime agresive dhe shpërthime të çmendura për të cilat mund të pendohen disa momente më vonë.

Demi

Demi është një prej shenjave që u pëlqen të shijojnë më shumë. I udhëhequr nga planeti Venus, kjo shenjë i pëlqen të gjitha gjërat që janë të bukura, është e apasionuar dhe llupëse. Dhe është pikërisht lakmia një prej defekteve më të mëdha të saj së bashku me kokëfortësinë dhe posesivitetin. Varësia nga ushqimi dhe nga kënaqësitë e jetës mund të jetë një ‘problem’.

Pra Demi duhet të përpiqet të kompesojnë eksukrsionet e tij gastronomike me shëtitje të shëndetshme në natyrë dhe gjelbërim.

Binjakët

Binjakët janë një shenjë e udhëhequr nga Mërkuri, planeti i Inteligjencës dhe fjalëve. Për të lindurit nën këtë shenjë, fjala është shumë e rëndësishme dhe mërzitja shpesh është pas qoshes. Një prej defekteve të shenjës mund të jetë se flet pak më tepër se sa duhet dhe ka tendencë të qarkullojë fjalët. Dhe ndonjëherë merret edhe me thashetheme. Së fundi, binjakët mund të kenë një lloj varësie nga të gjithë stimujt e rinj duke krijuar situata të rrezikshme për familjen dhe stabilitetin në marrëdhënie.

Gaforrja

Shenja e Gaforres udhëhiqet nga hëna. Bëhet fjalë për një personalitet shumë emotiv dhe të ndjeshëm. Për këto motive, Gaforret janë të prirura ndaj shumë varësive. Mes defekteve të Gaforres gjejmë edhe një ndjeshmëri të madhe si dhe tendenën për të mos ndryshuar statusquo-në dhe lidhjet me rrënjët.

Luani

Luani është mbreti i pyllit. Të lindurit nën shenjën e Luanit kanë një ego shumë të zhvilluar dhe duan gjithmonë të jenë në qendër të vëmendjes. Defekti kryesor i kësaj shenje është pikërisht egocentrizmi, së bashku me një qëndrim despotik. Varësia nga suksesi dhe vëmendja mund të bëhet problem në kohë vështirësish, sidomos kur shuhen dritat e prozhektorëve.

Virgjëresha

Shenja zodiakale e Virgjëreshës e do rregullin, racionalitetin dhe ‘pastërtinë’ në të gjitha kuptimet. Mes defekteve të kësaj shenje mund të përmendim një lloj ngurtësie, një racionalitet të tepruar dhe një sarkazëm jo gjithmonë e këndshme për të tjerët. Mania e kontrollit është një varësi e mundshme e kësaj shenje zodiakale inteligjente.

Peshorja

E udhëhequr nga Venusi, shenja zodiakale e Peshores është gjithmonë në kërkim të ekuilibrit, urren diskutimet e ashpra dhe adhuron gjithçka që është e bukur (objekte, vepra arti, njerëz). Qasja e saj estetike është shumë e theksuar dhe shpesh mund të rezultojë pothuajse në bezdi nëse kombinohet me narcizmin tipik të shenjës. Një nga defektet e saj është mungesa e kompromisit si për të gjitha shenjat e ajrit. Përveç kësaj të lindurit e Peshores mund të vuajnë nga varësia e vërtetë ndaj luksit, komoditetit dhe bukurinë.

Akrepi

Shumë pasionante dhe pak misterioze, shenja zodiakale e Akrepit ka si defekt të bjerë shpesh në posesivitet dhe xhelozi. Janë të ndjeshëm aq shumë sa shkojnë në hakmarrje. Varësia ndaj seksit mund të godasë të lindurit e kësaj shenje dhe janë të predispozuar nga një sërë formash të varësive dhe ekzagjerimeve.

Shigjetari

Shigjetari është një shenjë zodiakale me një karakter të veçantë, i shoqërueshëm dhe solar. I gëzuar dhe entuziast, akrepi shpesh shpreh naivitet dhe bën premtime që nuk mund t’i mbajë. Dinamik dhe adhurues i udhëtimeve, kjo shenjë vuan shumë lehtë nga mërzia dhe mund të jetë e vështirë për të katalizuar vëmendjen e tij. Varësia nga aventura dhe lëvizjet mund ta shndërrojnë nën jë subjekt hiperaktiv.

Bricjapi

Nëse ka një shenjë që është emblemë e serioziteti, ai është bricjapi. Serioz, i besueshëm dhe i qetë, Bricjapi ka disa defekte shumë evidente. Para së gjithash bricjapi është një shenjë e kujdesshme dhe pesimiste. Për më tepër, bricjapët janë të fiksuar pas punës. Varësia nga suksesi, karriera dhe siguria ekonomike mund të bëjë që kjo shenjë të shihet si një kompjuter dhe e ftohtë.

Ujori

Inovativ dhe i përparuar, shenja e Ujorit është e pavarur, e paparashikueshme dhe shpesh edhe trasgresive. Mes defekteve të kësaj shenje është se mund të ketë një farë ‘neverie’ ndaj lidhjeve serioze dhe zyrtare. Ujorët janë antikomformistë dhe trasgresivë me çdo kusht, duke u izoluar nga ndjenjat dhe duke humbur sesnin e realitetit.

Peshqit

Peshqit janë shumë romantikë, ëndërrimtarë dhe krijues. Në fakt, jo rastësisht pjesa më e madhe e artistëve i përkasin shenjës së peshqve. Peshqit gjithashtu kanë një lloj tendence të viktimizohen, preken shpejt dhe jo gjithmonë kanë një vetëbesim të mjaftueshëm. Janë shumë të ndjeshëm dhe mjafton një fjalë e vogël për t’i lënduar shpejt. Gjithmonë të dashuruar, peshqit tentojnë të krijojnë varësi nga…dashuria.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Aktualitet

Policia e Elbasanit publikon listën më te rrezikshmit, ja kush janë më të kërkuarit(FOTO)

Policia e Elbasanit në një postim në Facebook, ka publikuar listën e peronave më të kërkuar të këtij qarku. Këtë herë forcat e rendit kanë zgjedhur që mos të bëjnë shënim...

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!