Fotogaleri/ Fshati Zogaj, natyrë e virgjër dhe tradita të paprekura më parë

Premte, 10 August 2018 12:09
Shqipëria ka vende të mrekullueshme për t’u eksploruar jo vetëm nga turistët e huaj, por edhe vendas! Zogaj, është një nga fshatrat që ofron natyrë dhe traditë të paprekur për këdo!

Zogaj ne Shkoder, fshati i peshkatareve dhe i klimes alpine.

Vetem 7 kilometra larg qendres se Shkodres ne kembet e Taraboshit dhe ne liqenin e Shkodres, ndodhet fshati Zogaj. Nje fshat qe prej shekujsh njihet per peshkimin, bimet medicinal, natyren e virgjer dhe vecanerisht per klimen alpine qe ka. Atje nuk ka pluhur makinash, nuk ka zhurma dhe nuk ka ndertime qe e kane shkatrruar faunen dhe floren e zones. Studjuesit mendojne qe ne ate zone kalon nje rryme ajrore e alpeve mqs me sy te lire ka vetem liqenin dhe alpet. Prej kohesh ne kete fshat, e kane vizutuar familje te cilat femijet e tyre kishin problem shendetesore dhe pas pak kohesh permiresimet kane qene te dukshme. 
Ne kete fshat mund te gjeni taven e famshme te krapit, gatimin tradicional te ketij peshkut te cilet banoret e ruajn me fanatizem. Kjo zone te jep shume mundesi per argetim sepse ka ujra te pastra dhe nje natyre te paprekur. Plazhet e zones te cilat jane publike, moli i cili sherben per trampopin, varkat te cilat mund te merren me nji shume simbolike per te lundruar dhe shtepite te vjetra qe mund te sherbejne si bujtuna ; jane aktraksionet dhe mundesite ideale per te bere pushime te lira dhe te mrekullueshme. Ne kete zone mund te behen udhetime me bicikleta dhe ekplorime ne shtigjet e malit te Taraboshit qe shkojne afer fshatit Skje ne Malin e Zi.

Modifikuar më Premte, 10 August 2018 12:14

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Pas vrasjes në Bllok dhe shpalljes në kërkim, reagon për herë të parë Elvana Gjata (VIDEO)

Show-biz

Pas vrasjes në Bllok dhe shpalljes në kërkim, reagon për herë të parë Elvana Gjata (VIDEO)

Kanë kaluar disa ditë nga ngjarja që tronditi kryeqytetin, ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën dy të tjerë, ndërsa  u shpallën në kërkim tre persona, mes tyre...

Ngjarje e rëndë në Elbasan/ Tonelata me çimento bien mbi dy punëtorë (emrat)

Politikë

Ngjarje e rëndë në Elbasan/ Tonelata me çimento bien mbi dy punëtorë (emrat)

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në fabrikën e Çimentos në Elbasan, ku raportohet për një të vdekur, një të plagosur ndërkohë që dhe një punëtor tjetër është mbuluar...

Përndiqte të renë prej një viti, policia arreston 30-vjeçarin (emri)

Aktualitet

Përndiqte të renë prej një viti, policia arreston 30-vjeçarin (emri)

Një 30-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Sarandës pasi prej një 1 viti përndiqte një vajzë nga ky qytet. Sipas të dhënave zyrtare është arrestuar shtetasi Aljon Pasho, 30...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!