Operacion 31 orë për transplant fytyre. “E kam jetën e dytë!”

Tuesday, 14 August 2018 21:21

Një 21-vjeçare është bërë personi më i ri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës që ka bërë transplant të plotë të fytyrës, 3 vite pasi qëlloi veten me një armë zjarri në një tentativë vetëvrasje.

Katie Stubblefield nuk kujton asgjë nga 25 marsi i vitin 2014 kur në banjën e shtëpisë së vëllait të saj qëlloi veten.

Ajo u transportua në atë kohë me urgjencë në spitalin lokal në Oksford dhe më pas në Cleveland, në një përpjekje dëshpëruese për të shpëtuar jetën, por që në fund ja doli.

Që prej fillimit të vitit 2016, gjendja e saj shëndetësore ishte e qëndrueshme dhe në 4 maj të vitit 2017, ajo kaloi 31 orë në operacion në një klinikë në Cleveland, në operacionin e transplantit të fytyrës, që tashmë i lejon të përtypë, gëlltitë dhe të marrë frymë lirisht.

“Kam jetën e dytë tashmë”, është shprehur Katie, tashmë në moshën 22 vjeçare, në një dokumetar të “National Geographic”, të transmetuar ditën e sotme.

Katie është personi i 40-të në botë që ka marrë një transplant fytyre dhe i treti në Klinikën e Cleveland, që konsiderohet si pionier në rindërtimin e fytyrës në SHBA.

Megjithatë, ajo ishte paksa ndryshe nga rastet që ishin më parë: jo vetëm se ajo është më e reja, por sepse ishte transplantimi i fytyrës më i gjatë i kryer ndonjëherë.

Modifikuar më E mërkurë, 15 August 2018 08:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...