Sensacionale/ Verbëria mund të shërohet, gjendet kura

E Enjte, 16 August 2018 12:37

Për herë të parë në histori të njerëzimit, shkencëtarët kanë arritur t’ua rikthejnë shikimin minjve të verbëruar duke i shëruar qelizat në retinën e syve.

Rreth tre milionë amerikanë kanë shikim tejet të dobët, ndërkaq 1.3 milionë janë krejtësisht të verbër. Numri i njerëzve që verbërohen nga degjenerimi makular si pasojë e moshës pritet të dyfishohet deri në vitin 2050, duke arritur shifrën prej 22 milionëve.

Nëse ky trajtimi i ri që është zhvilluar rezulton i suksesshëm edhe të njerëzit, atëherë shumica e njerëzve do të mund ta rifitojnë shikimin e tyre.

Këtë gjë shkencëtarët e Institutit Nacional të Shëndetësisë e kanë arritur duke e përdorur një injeksion gjenetik për t’i riprogramuar neuronet e mirëmbajtjes në struktura të cilat e pranojnë dritën në sy.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Politikë

Spahia: Dhe sa duhet të vazhdojmë të durojmë tiraninë në pushtet?

Deputeti i PD-së, Bardh Spahia ka reaguar lidhur me deklaratën e turpshme të Edi Ramës, që tha se kriminelët le të vrasin njëri-tjetrin. Reagimi i deputetit: Kryekrimineli qe drejton qeverine u shpreh...

Shehu: Shëndetësia po rrënohet, asnjë shpresë për 2019

Politikë

Shehu: Shëndetësia po rrënohet, asnjë shpresë për 2019

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu përmes një postimi në profilin e tij në Facebook, ka denoncuar edhe një herë se sistemi i shëndetësisë në Shqipëri është drejt kolapsit. Shehu shkruan se...

Adelina Tahiri shumë shpejt nënë për herë të dytë

Lifestyle

Adelina Tahiri shumë shpejt nënë për herë të dytë

Edhe përse është bërë nënë për herë të parë e një djali, Adelina Tahiri nuk ka hequr dorë nga muzika. Madje, do të rikthehet në tregun muzikor shqiptar më shpejt...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!