Përse këndojmë duke bërë dush

Premte, 17 August 2018 21:09

Këndimi duke bërë dush ndikon në rrjedhjen më të mirë të oksigjenit dhe në punën e grupeve të mëdha të muskujve të pjesës së sipërme të trupit, çon në zvogëlimin e nivelit të stresit nëpërmjet sistemit endokrin…

KËNDONI kur jeni duke bërë dush, sepse do të keni dobi të shumëfishta shëndetësore, rekomandon profesori dr. Graham Welsh i Universitetit të Londrës.

Në bazë të marrjes me aspektet shëndetësore të këndimit plot tri decenie, ky ekspert ka arritur deri te rezultatet e jashtëzakonshme.

Personat nën dush inspirimin për të kënduar e marrin për shkak të ndjenjës së sigurisë dhe relaksimit që ua sjellin uji, i cili rrjedh nëpër trup, ngrohtësia, avulli i ujit dhe hapësira akustike në të cilën gjenden. Me këndimin nën dush spontanisht ndikojnë në rrjedhjen vetjake të oksigjenit në qarkullimin e gjakut, si edhe në punën e grupeve të mëdha të muskujve të pjesës së sipërme të trupit.

Edhe në kuptimin psikik, këndimi është i dobishëm, sepse çon deri në zvogëlimin e nivelit të stresit nëpërmjet sistemit endokrin, i cili është i lidhur me mirëqenien emocionale.

– Shtrohet pyetja përse njerëzit nuk këndojnë në banjë kur bëjnë ndonjë veprim tjetër, siç janë krehja e flokëve apo rregullimi?

Këndojnë në kabinën e dushit, sepse dimensionet i ka të vogla, prandaj edhe tingulli është më i pasur, ndërkaq cilësia e zërit më e mirë.

Veç kësaj, uji i ngrohtë, drita, aromat e këndshme, si edhe ndjenja e freskisë dhe e pastërtisë personin plotësisht e relaksojnë. Posaçërisht nëse një kohë të caktuar e ka kaluar në ambient të ftohtë.

Nën dush lirohen edhe trupi edhe mendja, ndërsa kjo gjendje e këndshme çon në ndjenjën e lumturisë, e cila shpesh shfaqet duke kënduar.

Ekziston mendimi edhe që valët tingullore të cilat refuzohen nga pikat e ujit krijojnë tingull të këndshëm, shpjegon dr.Welsh.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zbulimi i shtatoreve të Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, merr pjesë edhe Presidenti Meta

Politikë

Zbulimi i shtatoreve të Fehmi dhe Xhevë Lladrovci, merr pjesë edhe Presidenti Meta

Në 20 vjetorin e rënies, në Drenas po mbahet manifestimi kushtuar dëshmorëve të kombit Fehmi Lladrovci dhe heroinës Xhevë Krasniqi-Lladrovci. Gjatë manifestimit përkujtimor, do të zbulohen shtatoret e dy heronjve të...

Shiste drogë në afërsi të shkollave, arrestohet 46 vjeçari i dënuar për vrasje

Aktualitet

Shiste drogë në afërsi të shkollave, arrestohet 46 vjeçari i dënuar për vrasje

Policia e Durrësit finalizoi operacionin e koduar "Fusha e Rërës" duke vënë në pranga 46 vjecarin Ardian Llana. Në kuadër të masave për rritjen e parametrave të sigurisë në shkolla,  parandalimit...

Pija që kthen flokët e thinjura në ngjyrën natyrale

Lifestyle

Pija që kthen flokët e thinjura në ngjyrën natyrale

Kjo pije ka aftësinë për t’i kthyer flokët e thinjura në ngjyrën e tyre natyrale falë përbërësve të fuqishëm të cilët kanë përfitime të mrekullueshme shëndetësore Për më tepër, kjo pije...