Fshati me një nxënëse dhe një mësuese

Saturday, 18 August 2018 17:36

Në Islandë, një vend i vogël me vetëm 334.252 banorë, ka një rast të pazakontë kur në një fshat të vetmuar, në shkollën e atyshme ka mbetur vetëm një nxënës e një mësues. Më saktë, një nxënëse dhe një mësuese, të cilat janë rastisur të jenë…nënë e bijë.

Sipas mediave lokale, Johanna Bjorg Sevarsdottir, cila ndjek klasën e 9-të të shkollës fillore, është i vetmja nxënëse në shkollën në fshatin Mjoifjorkur.

Johanna rregullisht ndjek mësimin, të cilën ja jep  nëna e saj, Erna.

Në fshatin Mjoifjorqur, ku aktualisht jetojnë vetëm 14 banorë, te këta frymë të mbetura ekziston frika se askush më nuk do qëndrojë aty.

Mësuese Erna u tha gazetarëve se po bënte çmos që të vijojë mësimdhënien, sado modeste, duke shtuar se mungesa e jetës shoqërore në shkollë ishte problemi më i madh për vajzën e saj.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha flet se kush do të jetë kandidati i PD për Tiranën

Politikë

Basha flet se kush do të jetë kandidati i PD për Tiranën

Kryetari i opozitës Lulzim Basha i ndodhur përballë një panel;i gazetarësh në emisionin ‘360 gradë’ foli dhe për kandidatin që do të përfaqësojë opozitën ën zgjedhjet lokale të vitit të...

Gati marrëveshja për BREXIT

Globi

Gati marrëveshja për BREXIT

Teksti i Traktatit të Daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian është gati dhe do t’i prezantohet qeverisë britanike të martën. Lajmin e dha kryenegociatori i BE-së për Brexit-in, Michel Barnier.  “Parametrat...

Unaza e re, Basha: 317 familje pa nxirren nga shtëpitë me një kryq

Aktualitet

Unaza e re, Basha: 317 familje pa nxirren nga shtëpitë me një kryq

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ftuar në studion e "360 Gradë" në Ora News, e konsideroi të padrejtë shembjen e banesave që preken nga ndërtimi i Unazës së...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!