Cilat janë planetet që kanë ujë dhe alienë

Saturday, 18 August 2018 20:52

Një në tre planete jashtë sistemit diellor, që janë më të mëdha se Toka, përmbajnë ujë, thuhet nga studimi i ri që është kryer.

Shkencëtarët thonë se çdo planet jashtë sistemit diellor, që është 2 deri në 4 herë më i madh se Toka, mund të përmbajë përbërin kryesor jetësor, si dhe alienë.

Analizat e të dhënave nga Teleskopi Hapësinor i Keplerit dhe misionit Gaia tregojnë se gjysma e peshës së këtyre planeteve mund të jetë ujë, qoftë i rrjedhshëm apo i ngrirë. Ndërkohë që sasia e ujit në Tokë përbën vetëm 0.02 për qind të masës së saj të plotë.

Studiuesi kryesor, Dr. Li Zeng nga Universiteti i Harvardit në SHBA tha: “Ishte një surprizë e madhe të zbulonim që ka kaq shumë botë ujore”.

Një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë kanë zhvilluar një model të strukturës së tyre të brendshme, i cili është bazuar në matjet e masës dhe sipërfaqes nga sateliti Gaia.

Dr Zeng u shpreh: “Kemi vëzhguar sesi mund të lidhet masa me sipërfaqen për të zhvilluar një model, që do të mund të shpjegojë marrëdhënien e tyre. 

Modeli tregoi se planetet më të vogla kanë tendencën për të qenë planete shkëmbore, ndërsa të mëdhatë kanë rreth herë më shumë masë, që mund të jenë botë uji”.

Duke prezantuar zbulimet në konferencën Goldschmidt në Boston, ai shpjegoi: “Ky është uji, por jo si ai i gjetur këtu në Tokë”.

Temperatura e sipërfaqes së tyre pritet të jetë 200 deri në 500 gradë Celsius. Duke u zhvendosur më thellë mund të pritet që uji të shndërrohet në akull me presion të lartë, para se të arrihet në bërthamën solide.

“Bukuria e modelit është se ai shpjegon sesi kjo përbërje lidhet me faktet e njohura të këtyre planeteve. Këto botë ujore mund të formohen në mënyra të ngjashme me bërthamat gjigande të planeteve si Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni, të cilat gjenden në sistemin tonë diellor“, shpjegoi shkencëtari.

Shpresohet që gjenerata e re e teleskopit të hapësirës të mund të përshkruajë atmosferën e disa prej këtyre planeteve.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Tatimpaguesit me xhiro vjetore 2-5 mln lekë – Tatimet: Ja të drejtat dhe detyrimet e tyre

Aktualitet

Tatimpaguesit me xhiro vjetore 2-5 mln lekë – Tatimet: Ja të drejtat dhe detyrimet e tyre

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve përmes informacioneve të publikuara në faqen zyrtare të saj, njeh tatimpaguesit me xhiro vjetore të biznesit 2 deri në 5 milionë lekë drejtat dhe detyrimet...

Mourinho do Neymarin tek United, garancitë që i ofron brazilianit

Sport

Mourinho do Neymarin tek United, garancitë që i ofron brazilianit

Pas zhgënjimit në merkaton e verës duket se portugezi Mourinho e ngre stekën e pretendimeve. Tashmë Manchester United përgatitet për një operacion madhor, siç është transferimi i “yllit” të PSG...

Italianët: Shqipëria, mes peizazheve të mrekullueshme dhe mikpritjes së jashtëzakonshme

Aktualitet

Italianët: Shqipëria, mes peizazheve të mrekullueshme dhe mikpritjes së jashtëzakonshme

Shqipëria është një pjesë e paprekur dhe e pashkelur në misterin kompleks të Europës. Kështu e nisin artikullin e disa ditëve në parë italianët e medias online Ticino-20minuti. Për to, Shqipëria...