Na nxinë jetën/ Fjalët që përsërit gjithë ditën një mashkull xheloz shqiptar

Saturday, 14 Prill 2018 15:36

“Pa xhelozi, nuk ka dashuri”, kjo është një shprehje që të gjithë e dimë, por sa prej nesh biem dakord me të?

Ju që po e lexoni këtë artikull me siguri jeni duke menduar me vete “po partneri im është xheloz”? Nëse jeni lidhur me një djalë shqiptar, me siguri është xheloz.

Nuk mund t’i përgjithësojmë të gjithë djemtë shqiptarë, por shumica prej tyre janë paksa xheloz.

Xhelozia deri në një farë pike është diçka që vajzat e pëlqejnë, pasi ju duket si një formë kujdesi. Nga ana tjetër një xhelozi e tepruar nga partneri mund të bëhet problem mes çiftit, aq sa mund të çojë në ndarje.

Gjithsesi, sot nuk do të flasim për ndarjet për shkak të xhelozisë, por për shprehjet e vazhdueshme që thotë një djalë shqiptar kur bëhet xheloz.

 

1-Kur dilni nga shtëpia- Ku je, me kë dole dhe pse?

Kur dilni nga shtëpia, qoftë me miqtë apo me të njohurit tuaj, vijnë në celular një rrufe pyetjesh që nuk dini se cilës t’i ktheni përgjigje të parës.

2-Mua s’më ftoje dot ë?

Ka nga ata meshkuj që pasi bëhen xheloz bëjnë si “viktima”, edhe duke ironizuar që mund ta kishe ftuar edhe atë.

3-Kujt i more leje që dole?

Kjo është pyetja që mund të dëgjoni më shpesh. Meshkujt xheloz duan që t’ju kërkosh leje për çdo lëvizje.

4-Mos u vono

Kur ti ke dalë nga shtëpia, ose do të dalësh, ai thotë gjithmonë; mos u vono, mos rri shumë. Si një mami i dytë.

5-Më kalo shoqen tënde në telefon

Ka nga ata mosbesues që të bëjnë skena të tilla, duke të kërkuar shoqen ose personin me të cilin ti ndodhesh në telefon, në mënyrë që ata të të besojnë.

6-Mirë mirë, se flasim në shtëpi

Fjalia “vrastare” e një xhelozi; është flasim në shtëpi. Aty bën skena xhelozie për çdo gjë që ka akumuluar për disa kohë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Globi

Trump deklasifikon dokumente të hetimit për ndërhyrjet ruse në zgjedhje

Presidenti Donald Trump urdhëroi Departamentin e Drejtësisë që të deklasifikojë një sërë dokumentesh që lidhen me hetimin për ndërhyrjen ruse në zgjedhje. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, tha se...

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Politikë

Qeveria në mandatin e dytë nuk kishte çështjen çame, por timon e tepsi

Shpëtim Idrizi, në një intervistë në Top Show, sqaroi pse PDIU-ja vendosi që të kalojë në opozitë. Por, përpara se të zbulonte pse u largua, Idrizi rikujtoi arsyen pse u bashkua...

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Aktualitet

Dhunë fizike dhe psiqike, të burgosurit: I kemi larë muret me gjak

Në redaksinë e emisionit “Stop” kanë mbërritur shumë letra nga persona që vuajnë dënimin në burgun e Fierit apo familjarë të tyre.Ata ankohen për sjellje të padenja nga ana e...