Pse duhet të dhuroni gjëra për bamirësi

E Enjte, 30 August 2018 13:24

Ndonëse në vendin tonë ende nuk është aq e zhvilluar si kulturë, dhurimi i rrobave për bamirësi është diçka që kulturat e tjera e kanë pjesë të pandashme të stilit të jetës.

Në vend se t’i hidhni, apo t’u qëndrojnë kot në shtëpi, gjëja më e mirë që mund të bëni është që rrobat që janë bërë të papërdorshme për ju, t’i dhuroni për ata në nevojë.

Dy arsye pse është gjë e mirë dhurimi për bamirësi:

Do të ndjeheni më të pasur

Dhënia për të tjerët, shton aftësinë tuaj për të dashur. Ju mundëson që të kuptoni se edhe nësë nuk keni shumë, ju keni mjaftueshëm për të ndarë me të tjerët. Dhurimi i rrobave të përdorura për strehimore, këpucë për jetimët, dhe gjëra të ngjashme do të ju bëjnë të ndjeheni më të pasur dhe më të lumtur.

Pjesë e diçkaje më të madhe se vetja

Duke dhuruar pak rroba, ose edhe para, mund të mos duket diçka aq e madhe. Mirëpo, kur ndihma juaj bashkohet me atë të tjerëve, bëhet një gjë shumë më e madhe. Kujdesuni që të praktikoni diçka të tillë, mësoni fëmijët tuaj për rëndësinë e ndarjes me të tjerët, dhe kujtoni si jetojnë njerëzit në nevojë. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Aktualitet

‘Po vdesin njerëz’/ Bllokohen rrugët në këtë zonë të Shqipërisë

Moti i keq në Dardhë të Korçës po rrezikon jetën e banorëve  dhe të turistëve që kanë shkuar për të parë bukuritë e zonës. Edhe pse prej dy ditësh është dhënë...

Viti më i errët i njerëzimit

Globi

Viti më i errët i njerëzimit

Viti 536 konsiderohet si më i keqi në historinë e njerëzimit. Kështu, nuk është 1348 me shpërthimin e murtajës dhe as 1928 me epideminë e gripit spanjoll që vrau rreth...

Kylie Jenner qenka e martuar dhe ne nuk e dinim

Show-biz

Kylie Jenner qenka e martuar dhe ne nuk e dinim

Travis Scott dhe Kylie Jenner kanë disa kohë që po shijojnë romancën e tyre, por kanë nisur dyshimet se janë martuar në mënyrë sekrete. Në koncertin e tij të shtunën, reperi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!