Pse duhet të dhuroni gjëra për bamirësi

E Enjte, 30 August 2018 13:24

Ndonëse në vendin tonë ende nuk është aq e zhvilluar si kulturë, dhurimi i rrobave për bamirësi është diçka që kulturat e tjera e kanë pjesë të pandashme të stilit të jetës.

Në vend se t’i hidhni, apo t’u qëndrojnë kot në shtëpi, gjëja më e mirë që mund të bëni është që rrobat që janë bërë të papërdorshme për ju, t’i dhuroni për ata në nevojë.

Dy arsye pse është gjë e mirë dhurimi për bamirësi:

Do të ndjeheni më të pasur

Dhënia për të tjerët, shton aftësinë tuaj për të dashur. Ju mundëson që të kuptoni se edhe nësë nuk keni shumë, ju keni mjaftueshëm për të ndarë me të tjerët. Dhurimi i rrobave të përdorura për strehimore, këpucë për jetimët, dhe gjëra të ngjashme do të ju bëjnë të ndjeheni më të pasur dhe më të lumtur.

Pjesë e diçkaje më të madhe se vetja

Duke dhuruar pak rroba, ose edhe para, mund të mos duket diçka aq e madhe. Mirëpo, kur ndihma juaj bashkohet me atë të tjerëve, bëhet një gjë shumë më e madhe. Kujdesuni që të praktikoni diçka të tillë, mësoni fëmijët tuaj për rëndësinë e ndarjes me të tjerët, dhe kujtoni si jetojnë njerëzit në nevojë. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Një vullkani i rrezikshëm kërcënon Europën

Globi

Një vullkani i rrezikshëm kërcënon Europën

Një vullkan i konsideruar si “tejet i rrezikshëm”, mund të shpërthejë nga momenti në moment. Sipas shkencëtarëve, vullkani Katla, që ndodhet në Islandë, po shfaq shenja të dukshme që tregojnë...

Eraldi kërkon ndihmë; I riu nga Kuçova do punë dhe kurim për të motrën

Aktualitet

Eraldi kërkon ndihmë; I riu nga Kuçova do punë dhe kurim për të motrën

Jeta është bërë më e vështirë për një të ri nga një fshat i Kuçovës. Eraldit i vdiq i ati dhe vuajtjet që kanë nisur që në moshën 14-vjeçare tani...

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Sport

​Lampard: Man Unitedi e ka një skuadër të mrekullueshme

Ish-mesfushori legjendar i Chelseat, Frank Lampard, ka thënë se trajneri i Manchester Unitedit, Jose Mourinho, e ka bërë një skuadër të mrekullueshme, si dhe i ka cilësuar “Djajtë e kuq”...