Kthimi nga pushimet, si të mbani gjallë intimitetin dhe pasionin

Premte, 31 August 2018 17:36

Pushimet mbaruan dhe tani jeni kthyer në rutinën e zakonshme. Por, të buzëqeshni është e mundur: erosi mund të ndriçojë edhe vjeshtën, ja se si.

Pushimet: i kishim ëndërruar dhe dëshiruar shumë. Na dukej se koha nuk do të kalonte kurrë, por koha ka ikur me shpejtësinë e dritës dhe pushimet tashmë kanë përfunduar.

Kthimi, përveçse na rikujton dimensionin e zakonshëm të shtëpisë, punës, studimit, sjell gjithashtu një melankoli që për fat të keq gjithashtu derdhet edhe në sferën intime, duke na bërë dembelë dhe për pasojë nuk janë aq të shpeshta takimet me shumë pasion. Atëherë le të shohim së bashku disa ide për ta mbajtur gjallë seksualitetin dhe kënaqësinë.

Organizimi: Duke bërë një ‘mendje lokale’ rreth asaj se sa bukur kemi kaluar me pushime, na ndihmon të rendisim atë që na ka dhënë qetësi dhe lumturi. Me organizimin e duhur edhe gjatë vitit ju mund të vazhdoni të keni momente për veten tuaj dhe për partnerin. Pak më pak përsosmëri dhe pak më shumë spontanitet do të na ndihmojë të mbajmë ndjenjën e detyrës.

Duhet të lëmë hapësirë për çiftin, duke shkelur detyrat e brendshme: do të jetë edhe më e bukur dhe do të shijojë pothuajse si takime klandestine.

Është për ju: Aktiviteti i rregullt seksual ndihmon në zvogëlimin e ankthit dhe ul stresin. Siç dëshmohet nga disa studime, puthja dhe përqafimi rrit prodhimin e serotoninës dhe oksitocinës, një hormon i përfshirë në lidhjet sociale.

Me seksin, çlirohen endorfinët, aktivatorët realë të mirëqenies të aftë për të luftuar ankthin dhe stresin. Shkurtimisht, le të vazhdojmë rregullisht për të shmangur rënien në grackën e humorit të keq.

Kokë më kokë: Nëse duam t’i themi të gjitha, është e vërtetë që ashtu si pushimet janë sinonim i lirisë, kështu është e vërtetë se kthimi në shtëpi është plot me gjëra për të bërë dhe detyra për t’u përmbushur. Por, në qoftë se ne nuk duam të humbim ndjenjën e këndshme dhe të kënaqshme të intimitetit të lidhur me jetën në çift që kemi përjetuar me pushime, ne duhet domosdoshmërisht të rindërtojmë atë klimë të lirisë absolute për t’i kushtuar veten tjetrit, duke ndarë disa momente me të.

Le të caktojmë në kalendar një takim javor për t’ia dedikuar vetes dhe partnerit: një darkë me qirinj, drita të buta dhe masazh me vajra aromatikë. Pushimet përfunduan? Kush e tha këtë?

Arratisje dashurie: Të udhëtosh do të thotë edhe të dalësh nga shtëpia dhe të nuhatni botën rreth jush. Ju nuk keni nevojë të planifikoni një udhëtim ekzotik, mund të jetë e mjaftueshme edhe të kalosh disa orë për një shëtitje në park, një vizitë në një ekspozitë ose fundjavë në natyrë për të rizbuluar dëshirën për të qenë së bashku, duke ndarë kohën, emocionet dhe shumë momente intime larg zakonit rutinë.

Ne të gjithë kemi nevojë për një arratisje të tillë: le t’u hedhim një sy ofertave të udhëtimit dhe të rrëmbejmë një shans për të fluturuar: të kalosh mirë dhe të shpenzosh pak, shijon akoma më shumë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë

Basha: Rama e Vuçiç, sponsorë të planit të shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Në emisionin “Open” të Eni Vasilit, kreu i Partisë Demokratike komentoi edhe qëndrimin e qeverisë shqiptare ndaj idesë së shumëdebatuar të shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës. Lulzim Basha akuzoi...

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Politikë

Basha: Ditmir Bushati është në përgjimet me bandën e Bajrajve

Ditët e fundit Policia e Shtetit ka vënë në pranga bandën e Bajrajve, që ishte akuzuar shpesh nga opozita si një bandë kriminale që ka marrë kontrollin e Shkodrës dhe...

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Sport

Modriç mposht sërish Ronaldon, lojtari më i mirë i vitit

Në mbrëmjen gala të zhvilluar të hënën në Londër, Luka Modric ka mposhtur sërish Cristiano Ronaldon, duke u shpallur futbollisti i vitit edhe nga FIFA, ndërsa pak ditë më parë...