Sekreti i ushtrisë amerikane për të ju zënë gjumi brenda 2 minutave

Hënë, 03 September 2018 16:11

Shumë prej nesh rrotullohen gjatë natës përderisa përpiqmi të flemë por ndonjëherë është më kot. Por, duket se në fund ka një zgjidhje që mund të ju shtyej të flini brenda 2 minutave.

Libri “Relax and Win”, përmban një metodë të fshehtë ushtarake amerikane që mund të ju ndihmojë të flini për vetëm 10 sekonda. Kjo teknikë thuhet se është përdorur nga ushtarët për të rënë më shpejt në gjumë kur i është dashur në mënyrë që të pushojnë më shumë.

Së pari duhet të relaksoni muskujt në fytyrën tuaj, duke përfshirë gjuhën, nofullën dhe muskujt që janë rreth syve tuaj. Pastaj duhet që shpatullat tuaja kur të shtriheni t’i lëviznin njërën njëherë dhe tjetrën një herë për dy tre sekonda.

Hapi i tretë përfshinë frymëmarrjen dhe thuhet se duhet të marrësh thellë frymë, të relaksohesh në gjoks dhe në fund t’i relaksosh pak këmbët. Ju duhet të filloni me kofshët tuaja dhe pastaj të lëvizni në këmbët tuaja më poshtë.

Pasi të keni qetësuar trupin tuaj për 10 sekonda te çdo hap, atëherë duhet ta pastoni plotësisht mendjen tuaj. Sipas librit, këto tri metoda mund t’ju ndihmojnë ta bëni këtë:

Së pari, të imagjinoni veten të shtrirë në një lundër në një liqen të qetë, asgjë tjetër përveç qiellit mbi ju.

Mund të provoni gjithashtu të thoni “mos mendoni, mos mendoni, mos mendoni” pa pushim për dhjetë sekonda.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Sport

VIDEO / Si mund të humbet një rast i tillë! Luliç bën gafën e vitit

Nëse ekziston një çmim për “Golin e vitit”, atëherë duket të ekzistojë një çmim edhe për “Gafën e vitit” dhe të keni të sigurt se atë do ta fitojë Senad...

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Kulturë

FOTOT/ 9 të famshëm që refuzuan role simbolike dhe humbën shansin e madh

Shumë filma do të kishin qenë ndryshe me aktorë të tjerë. Disa aktorë i refuzuan shumë role simbolike për arsye të ndryshme si angazhimet në një tjetër projekt filmik ose...

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Politikë

“Shqipëria po i afrohet një diktature, krimi është lënë në bordurë”

Deputeti Dashamir Shehi shprehet se Shqipëria po i afrohet një diktature dhe se krimi është lënë në bordurë. Ai shton se, opozita do të hyjë në zgjedhje dhe do t'i...