Mos vendosni asnjë lodër gjatë kohës që fëmija fle, i rrezikoni jetën!

Tuesday, 04 September 2018 16:02

Është mirë të mos mbani lodra në shtratin e fëmijës tuaj deri sa të jetë të paktën gjashtë muajsh. Kjo siguron që shtrati të jetë një vend i sigurt për të fjetur dhe zvogëlon rrezikun e mbytjes ose aksidenteve.

Sapo fëmija juaj të jetë gjashtë muajsh, ju mund ta lini të flejë me një lodër të butë ose arush. Të gjitha lodrat duhet të kenë një etiketë që tregon moshën për të cilën janë projektuar. Sigurohuni që lodrat që ju jepni fëmijëve të jenë të përshtatshme për moshën e tyre.

Një mënyrë e mirë për të bërë një lodër të preferuar për fëmijën, është ta mbani ju afër trupit tuaj, në mënyrë që kur ta marrë fëmija, të ndiejë erën tuaj. Fëmija juaj ka një ndjenjë të fortë të nuhatjes dhe kur zgjohet gjatë natës, era juaj tek lodra e tij mund ta qetësojë.

Mos u tundoni për të blerë lodra që janë aq të mëdha sa fëmija juaj. Ka shumë gjasa që fëmija të preferojë lodra që arrin t’i mbajë lehtësisht. Lodrat e vogla gjithashtu mund të merren lehtë me vete. Pra, kur dilni me fëmijën tuaj, ai mund të ketë lodrën e preferuar me të.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Grabitësi shqiptar kërcënon shqip dhe grabit 4 zviceranët

Bota Shqiptare

Grabitësi shqiptar kërcënon shqip dhe grabit 4 zviceranët

Natën e shkuar, rreth orës 00.15, katër burra u përballën me një person që fillimisht nuk e kuptuan se çfarë donte të thoshte. Pasi nuk u kuptua në gjermanisht, autori...

Dezinsektimi me fushata që “ha” fonde! Mushkonjat ngelen një shqetësim, sidomos në zonat bregdetare

Aktualitet

Dezinsektimi me fushata që “ha” fonde! Mushkonjat ngelen një shqetësim, sidomos në zonat bregdetare

Gjatë sezonit të verës një nga shqetësimet që shoqëron pushuesit dhe jo vetëm pranë zonave bregdetare është edhe pickimi nga mushkonjat. Edhe pse shteti shqiptar ka pesë vjet që u...

Si e morën shqiptarët kontrollin e drogës në Britani!

Aktualitet

Si e morën shqiptarët kontrollin e drogës në Britani!

Mafia shqiptare ka marrë nën kontroll tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar duke përdorur “modelin Amazon”, sipas ekspertëve kriminalistikë atje. Ata marrin përfitimet maksimale duke ofruar produkte me cilësi të...