Birra, aleat i fuqishëm i bukurisë

E mërkurë, 05 September 2018 21:33

Për shkak të përbërësve të saj natyral, birra ka një numër përfitimesh shëndetësore dhe është një aleat i fuqishëm në shërbim të bukurisë.

Për shkak të acidit ferulik të pranishëm në elb, birra do të përmirësojë cilësinë e lëkurës tuaj dhe përveç kësaj ju mund ta përdorni atë për kujdesin e flokëve dhe thonjve, transmeton ksp.

Duke analizuar përbërësit e birrës, hulumtuesit kanë gjetur se pija alkoolike më popullore në botë mund të përdoret për të rikthyer flokët e dëmtuar dhe për të rritur volumin e flokëve tuaj.

Aktorja e Hollywoodit, Catherine Zeta-Jones, zbuloi në vitin 2009 se flokët e saj ushqehen rregullisht me një përzierje të mjaltit dhe birrës. Gjithashtu, shumë marka ofrojnë produkte kozmetike të bazuara në birrë. Ky veprim justifikon hulumtimin tregon se mund të ndihmojë në forcimin e folikulit të flokut dhe stimulon rritjen e tyre.

Birra ishte për qëllime kozmetike të përdorura edhe në Egjiptin e lashtë. Gjegjësisht, gratë u lanë në birrë për të freskuar lëkurën dhe për ta mbrojtur atë nga sëmundjet e lëkurës. Në të njëjtën kohë, ata i krihnin flokët me birrë për ta bërë atë të ndritshme dhe të bukur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

Aktualitet

KLSH me botime të reja në Panairin e Librit

KLSH vjen në Panairin e Librit me 18 tituj të shtuar. Kolana e këtij institucioni përbëhet nga 95 botime, ndërsa deri në fund të vitit, kryetari Bujar Leskaj thotë se...

Varkat me kufoma vazhdojnë të shfaqen në brigjet japoneze

Kuriozitete

Varkat me kufoma vazhdojnë të shfaqen në brigjet japoneze

Rreth 100 varka druri, me pamje të rrënuar, janë shfaqur në brigjet e Japonisë gjatë këtij viti. Ndonjëherë janë bosh, ndonjëherë kanë kufoma ose skelete, ndaj dhe janë quajtur “varka...

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Bota Shqiptare

Aksident tragjik në Kosovë, 3 të vdekur, plagoset dhe ambasadorja turke në Prishtinë

Një aksident tragjik ka ndodhur në orët e pasdites së sotme në Mramor të Prishtinës, ku janë konfirmuar 3 persona të vdekur dhe 3 të tjerë të plagosur. Mediat në Kosovë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!