Ja si të përmirësoni marrëdhënien në çift pas ardhjes në jetë të fëmijëve

E Enjte, 06 September 2018 22:28

Kur një fëmijë vjen në jetën e një çifti, ndodh një ndryshim prej 360 gradë në rutinën e përditshme. Kujdesi dhe vëmendja ndaj anëtarit të ri të familjes, sidomos në muajt e parë, janë absolutisht normale.

Sidoqoftë, është e rëndësishme që të paktën një herë në javë ju dhe partneri juaj të krijoni një hapësirë për të dalë nga rutina dhe për të forcuar marrëdhënien tuaj.

Këtu ju tregojmë gjithçka që duhet të bëni:

Dilni për një takim:

Një takim me partnerin tuaj në një restorant ose një bar do t’ju japë hapësirë për të forcuar dashurinë tuaj. Megjithatë, është e rëndësishme të mos përfshini fëmijët në këtë kohë, sepse ideja është që të mund të flisni lirisht për të gjitha problemet.

Arratisuni në fundjavë:

Largimi për një fundjavë në një vend tjetër është një zgjedhje e shkëlqyer për çifte. Lërini fëmijët me gjyshërit e tyre ose me anëtarin e familjes që duan më shumë. Ky plan do të përmirësojë gjendjen tuaj, shkruan revista Psikologjia.

Flisni më shumë:

Bisedoni me partnerin tuaj, madje 10 minuta në ditë, dëgjoni çfarë ka ndodhur gjatë ditës së tij dhe çfarë e shqetëson, kjo është thelbësore për ta bërë një marrëdhënie të funksionojë. Një çift që nuk komunikon do të largohet emocionalisht dhe kjo do të sjellë konflikt.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Globi

Presidenti jugkorean: Kim Jong Un dëshiron një takim të dytë me Presidentin Trump

Presidenti i Koresë së Jugut Moon Jae-in bëri të ditur se udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un, dëshiron të mbajë një takim të dytë me Presidentin amerikan Donald...

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Aktualitet

Nderohen viktimat e komunizmit në Mursi të Sarandës

Shoqata e të përndjekurve politikë dhe familjarë të viktimave të komunizmit nderuan të enjten dhjetra persona, që u pushkatuan dhe u dënuan në fshatin Mursi të Sarandës. Kjo zonë në kufi...

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Aktualitet

Emirates kërkon të blejë Etihad dhe të krijojë linjën ajrore më të madhe në botë

Kompania ajrore që mbart flamurin e Dubait, Emirates, po kërkon të blejë fqinjin e saj me humbje, Etihad. Nëse diçka e tillë do të ndodhte, do të krijohej linja ajrore...