Pse meshkujt martohen me femrat me të cilat nuk janë të dashuruar?

Tuesday, 11 September 2018 09:53

Një e treta e meshkujve martohet me vajzën për të cilën mendon se nuk është “ajo për të cilën kanë ëndërruar”, tregon hulumtimi i faqes së internetit “Match”, në të cilin kanë marrë pjesë pesë mijë veta.

Duke marrë parasysh se janë të bindur se për çdokënd nuk ekziston personi ideal, të anketuarit vendosin të lidhen përjetë me femrën me të cilën nuk janë të dashuruar.

31% të meshkujve konfirmojnë se janë gati të martohen me një femër me të cilën nuk janë çmendurisht të dashuruar, përkundër 23% të femrave. Pra, për gati një të tretën e meshkujve nëse një femër paraqet cilësitë e duhura, dashuria e madhe apo pasioni, nuk janë elementë çelës për t’ia kërkuar dorën.

Këta të fundit janë gati të martohen me dikë që është “perfekte në letra” dhe jo të presin të gjejnë dashurinë me D të madhe.

Doktor Pam Spurr, një ekspert i njohur në marrëdhëniet dashurore thotë: “Këto rezultate të studimit nuk janë aspak të çuditshme.”

Ai më pas shton se “meshkujt në përgjithësi arrijnë më shpejt të “prekin” atë që ne quajmë “pika e angazhimit”. Për ta më e rëndësishmja është të ndihen mirë me partneren. Pra nuk duhet mënjanuar rëndësia e rehatisë në sytë e meshkujve.”

Sipas një studimi tjetër britanik, gati 77% të femrave britanike nuk besojnë në ekzistencën e burrit perfekt dhe nuk presin që burri i tyre i ardhshëm të plotësojë te gjitha kriteret e tyre.

Ndërkohë kur i pyesim gratë e martuara të përshkruajnë cilësitë e bashkëshortëve të tyre, ato mesatarisht i vlerësojnë ata vetëm 69% perfekt. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Lifestyle

Kujdes! Këto shprehje do ju çojnë drejt ndarjes

Fjalët që u themi të dashurve tanë gjatë një argumenti të nxehtë ose ne një moment kur ndjehemi të lodhur mund të jenë të rrezikshme, aq sa mund ta bëjnë...

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Politikë

Kur e merr popullin për dele, më e mira në azil mund të përfundosh

Nga Naim Hasani Le te mësojnë sot me shume se kurrë drejtuesit e qeverise shqiptare dhe Kryerilindesi Edi Rama se as azili nuk i shpëton ata që abuzojnë dhe nënvlerësojnë, shajnë...

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Bota Shqiptare

Tv maqedonase: Gruevski është akoma në Shqipëri, ja ku fshihet

Vazhdon misteri i vendodhjes së ish-kryeministrit të Maqedonisë Nikola Gruevski. Ndërkohë që autoritetet shqiptare konfirmuan se ai ka dalë nga territori shqiptar mesditën e datës 11 nëntor, një ndër televizionet më...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!