Pse meshkujt martohen me femrat me të cilat nuk janë të dashuruar?

Tuesday, 11 September 2018 09:53

Një e treta e meshkujve martohet me vajzën për të cilën mendon se nuk është “ajo për të cilën kanë ëndërruar”, tregon hulumtimi i faqes së internetit “Match”, në të cilin kanë marrë pjesë pesë mijë veta.

Duke marrë parasysh se janë të bindur se për çdokënd nuk ekziston personi ideal, të anketuarit vendosin të lidhen përjetë me femrën me të cilën nuk janë të dashuruar.

31% të meshkujve konfirmojnë se janë gati të martohen me një femër me të cilën nuk janë çmendurisht të dashuruar, përkundër 23% të femrave. Pra, për gati një të tretën e meshkujve nëse një femër paraqet cilësitë e duhura, dashuria e madhe apo pasioni, nuk janë elementë çelës për t’ia kërkuar dorën.

Këta të fundit janë gati të martohen me dikë që është “perfekte në letra” dhe jo të presin të gjejnë dashurinë me D të madhe.

Doktor Pam Spurr, një ekspert i njohur në marrëdhëniet dashurore thotë: “Këto rezultate të studimit nuk janë aspak të çuditshme.”

Ai më pas shton se “meshkujt në përgjithësi arrijnë më shpejt të “prekin” atë që ne quajmë “pika e angazhimit”. Për ta më e rëndësishmja është të ndihen mirë me partneren. Pra nuk duhet mënjanuar rëndësia e rehatisë në sytë e meshkujve.”

Sipas një studimi tjetër britanik, gati 77% të femrave britanike nuk besojnë në ekzistencën e burrit perfekt dhe nuk presin që burri i tyre i ardhshëm të plotësojë te gjitha kriteret e tyre.

Ndërkohë kur i pyesim gratë e martuara të përshkruajnë cilësitë e bashkëshortëve të tyre, ato mesatarisht i vlerësojnë ata vetëm 69% perfekt. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Sport

“Ta lëmë Ronaldon pa gjumë!”, policia rrethon hotelin e Juves në Valencia

Policia e qytetit të Valencias është detyruar mbrëmë të rrethojë deri në orët e para të mëngjesit hotelin ku ka qëndruar Juventusi në këtë qytet, para sfidës së Ligës së...

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Bota Shqiptare

SHBA: Kosova nuk mund të krahasohet me Republika Srbska

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Bosnje dhe Hercegovinë, Maureen Cormack, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka thënë se politika e SHBA-ve është konsistente kur është në...

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Aktualitet

Tokat pa zot, fermerët në Gjirokastër nuk kanë certifikatë pronësie

Mijëra fermerë në të gjithë qarkun e Gjirokastrës nuk kanë një certifikatë pronësie për tokën që kanë në përdorim. Që prej vitit 2008 në të gjithë territorin me 7 bashki...