Ligji për celularët që ka ngjallur debate

E Enjte, 11 October 2018 08:57

Sipas një ligji të ri në Zelandën e Re që ka hyrë në fuqi nga 1 Tetori, të gjithë turistët janë të detyruar të zhbllokojnë celularët e tyre para autoriteteve doganore, përkundrazi gjobiten 3200 Dollarë.

Por menjëherë  kjo normë ka ngjallur diskutime të ashpra në radhët e institucioneve për mbrojtjen e të drejtave civile, pasi privatësia është e rrezikuar. Kritikat fokusohen pikërisht mbi faktin se në smartphonë kushdo mund të mbajë informacione personale të ndjeshme, si foto shumë personale, emaile, kartela klinike e të dhëna të tjera.

Sipas Këshillit për të Drejtat Civile në Zelandën e Re, ky ligj konsiderohet si dhunim i privatësisë, pasi i jep të drejtë të plotë autoriteteve të detyrojnë turistët për kontrollin e telefonave të tyre, pa dhënë asnjë mundësi ligjore për të kontestuar urdhrin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

VIDEO/Gjimnazistët kapërcejnë hekura pasi u mbyllin dyert për të mos dalë në protestë

Aktualitet

VIDEO/Gjimnazistët kapërcejnë hekura pasi u mbyllin dyert për të mos dalë në protestë

Protesta e studentëve ka bërë që edhe gjimnazistët të ngrihen në protesta. Pikërisht kjo gjë, ka bërë që drejtuesit e këtyre institucioneve me urdhër nga lart, të vendosin mbylljen e portave...

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Aktualitet

Mbesa e Martin Camajt: Mund të bëhem edhe kamikaze për ta, djalin 16-vjeçar e kanë mbajtur në polici pa dijeninë e prindërve

Vera Camaj, mbesa e shkrimtarit dhe akademikut të njohur, Martin Camaj, i është bashkuar protestës së studentëve para Kryeministrisë, ndërsa u shpreh se ka studentëve po u shkelen të drejtat...

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Aktualitet

Ushtarët e SHBA-së: “Zoti e bekoftë Amerikën, Zoti e bekoftë Kosovën!

Një video që po qarkullon në internet shihen disa kadetë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilët i këndojnë Kosovës Vlen të theksohet se zyrtarët e lartë të Departamentit Amerikan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!