Studimi: Nëse postoni foto me këtë ngjyrë, merrni më shumë like

Premte, 16 November 2018 19:21

Kur Followersat tuaj  janë duke kaluar nëpër postimet tuaja në Instagram, keni vetëm një sekondë, nëse jeni me fat, të kapni vëmendjen e tyre. Por kërkimet tregojnë se ngjyrat në foton tuaj mund t’i bëjnë njerëzit më shumë të ngjarë të tërheqin më shumë vëmendje.

Njerëzit bëjnë gjykime brenda 90 sekondave të parë që shohin një person ose produkt, sipas një studimi shkencor. Kjo është dekada në botën e gjykimit të pjeses se jashtme, por studimi gjithashtu gjeti se 62 deri 90 përqind të këtij gjykimi bazohet në ngjyrë. Pra, ekziston një shans i mirë që ngjyrat në Instagramin tuaj të bëjnë një ndryshim të madh.

Analitika vizuale dhe platforma e marketingut Curalate i mori gjërat pak më tej dhe analizoi 8 milionë foto të Instagram-it për të kuptuar se cilat ngjyra marrin më shumë pëlqime sesa të tjerët. Shumica e imazheve blu kanë marrë 24 për qind më shumë sesa ato që kishin ngjyrë të kuqe. Fotot me vetëm një ngjyrë dominuese marrin 17 për qind më shumë klikime  se ato me më shumë se një ngjyrë kryesore, sipas studimit. Por vetëm 10 për qind e imazheve në studim në të vërtetë kishin një ngjyrë të vetme të shquar.

Daniela Niesta Kayser, Dr. phil.Profesoreshë e psikologjisë sociale në Universitetin e Potsdamit thotë se njerëzit priren të lidhen me ngjyren blu, kështu që ata kanë më shumë gjasa të duan të qëndrojnë në kontakt me atë ngjyrë.. E kuqe, nga ana tjetër, mund të sinjalizojë rrezikun dhe gabimet, u zbulua nga ky studim dhe nuk i jep paqe atyre qe e shikojne.

Në fund të ditës, megjithatë, ne ju inkurajojmë që të jeni vetëm krijues dhe të postoni atë që ju bën të lumtur. Faqja juaj e Instagram-it është për ta bërë veten krenar, jo për të kënaqur njerëzit e tjerë. Vetëm mos merrni parasysh këto gjëra seriozisht  jashtë botës së Instagram.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

Globi

Zjarr i fuqishëm në Itali, 2 të vdekur dhe 40 të asfiksuar

jë pallat në Bolonja është përfshirë nga flakët gjatë ditës së sotëm dhe për pasojë dy persona kanë humbur jetën si dhe dy të tjerë  janë në gjendje të rëndë. Siç...

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Aktualitet

Ky vit shkollor bëhet më i shtrenjtë, rriten çmimet e librave dhe shërbimeve arsimore

Ky vit akademik është bërë më i shtrenjtë për të gjitha nivelet e studimit. Librat dhe mjetet shkollore kanë kushtuar më shumë që nga shtatori 2018 gjithashtu edhe shërbimet arsimore...

Rrëzohet palma dhe zë çiftin e bashkëshortëve poshtë, vdes burri

Globi

Rrëzohet palma dhe zë çiftin e bashkëshortëve poshtë, vdes burri

Rrëzimi i një peme ka rezultuar fatale për një çift në Selanik. Burrë dhe grua po punonin në kopshtin e oborrit të shtëpisë, kur një palmë aty u rrëzua duke...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!