Shkoni me telefon në tualet? Ja arsyeja përse nuk duhet ta bëni më kurrë

E mërkurë, 05 December 2018 10:16

Mos filloni të ndjeni neveri për celularin tuaj, por një studim i ri thotë se ka më shumë baktere se tualeti.

“Higjena e larjes së smartphonëve” mori 50 celularë për të zbuluar nivelin e mikrobeve që qëndrojnë në sipërfaqe.

Sipas stastistikave, një ulëse tualeti ka 220 pika baktere, ndërkohë që celulari ka 14779, rreth 7 herë më shumë.

 

E gjithë kjo u bë për ti dhënë një mesazh njerëzve të cilët prekin telefonat e tjerëve. Bakteret e marra nga celulari mund të shkaktojnë sëmundje të rënda tek njerëzit.

Ndër të tjera sugjerohet të mos përdoret celulari gjatë ushqimit apo në tualet sepse rritet numri i baktereve.

Modifikuar më E mërkurë, 05 December 2018 13:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!