E keni parë javën e modës në Arabinë Saudite? Ja si duken modelet

Tuesday, 17 Prill 2018 16:37

Këtë javë, në Arabinë Saudite do të mbahet Java e Parë e Modës. Nëse mendoni se do të shihni foto dhe trende, e keni gabim. Asnjë fotograf nuk u lejua dhe asnjë burrë.

Sidoqoftë ishte një event i rëndësishëm, pasi stilistë si Roberto Cavalli dhe Jean Paul Gaultier prezantuan koleksionet e tyre përkrah stilistëve vendas.

Eventi u mbajt në hotelin Ritz Carlton në kryeqytetin Riyadh pasi u shty dy javë prej probleme visash dhe prenotimesh.

Burrat u lejuan në ceremoninë e hapjes në fillim të javës, por në sfilata do të jenë të ftuara vetëm gra, pasi modelet s’do të jenë të mbuluara me abaya. Fotografia gjithashtu u ndalua.

Java e Modës është vetëm një nga lëvizjet progresive që Princi i Kurorës Muhammad bin Salman po bën për të përmirësuar imazhin e vendit dhe për të tërhequr investitorë të huaj.

ayal Issa Abuzaid, drejtoresha e Këshillit të Javës së Modës në Arabinë Saudite tha se “Java e Parë e Modës Arabe në Riyadh do të jetë më tepër se një event botëror. Është një katalist përmes të cilit sektori i modës do të nxisë sektorë të tjerë ekonomikë si turizmi, mikpritja, udhëtimet dhe tregëtia.”

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Bota Shqiptare

Doli te Arian Çani me si ‘magjistar’ që shëron xhindët, nuk ua merr mendja se çfarë i gjeti policia në shtëpi

Hysri Peqanit, i njohur si “Burdushi”, mjek popullor që pretendon se shëron shumë sëmundje, e ka pisk punën me policinë. Gjatë një kontrolli në banesën e tij është gjetur një...

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Aktualitet

Behuni gati për më të keqen, ja kur do te ulen drastikisht temperaturat

Ditën e sotme ka rënë bora e parë në Dardhë të Korçës. Temperaturat kanë nisur të ulen ndjeshëm dhe kjo ndjehet kryesisht në orët e para të mëngjesit dhe ato të...

Arratisja e Gruevskit, befason Zaev: Ai mund të jetë…

Bota Shqiptare

Arratisja e Gruevskit, befason Zaev: Ai mund të jetë…

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në një konferencë për shtyp tha se autoritet duhet të hetojnë nëse Gruevski e ka lëshuar vendin vullnetarisht apo është rrëmbyer. Zaev: “Ne do të bëjmë gjithçka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!