Kjo është arsyeja përse foshnja juaj mban të mbështjellë gishtat e dorës suaj

E Enjte, 19 Prill 2018 17:23

Një nga gjërat e para që bënë i porsalinduri juaj është mbështjellja e gishtave të tij/saj të vegjël në duart tuaja.

Ky moment universalisht i çmuar për të gjitha nënat është diçka që foshnja bën instinktivisht, dhe asgjë nuk mund të krahasohet me gëzimin që ndjen.

E pra, ky zakon misterioz i foshnjave që i mbledhin gishtërinjtë e tyre nuk është një gjë e rastësishme dhe në të vërtetë ka një shpjegim shkencor për të.

Ky akt i mrekullueshëm ju bënë të ndiheni shumë mirë, në të vërtetë, është një refleks me të cilin foshnjat lindin, transmeton Gazeta Shneta.

Nëse provoni butësisht t’i prekni faqen e foshnjës suaj ai/ajo menjëherë do ta kthejë kokën nga ju, ky njihet si reflkesi i ‘’rrotullimit’’.

Këto dhe gjëra të tjera të ngjashme janë një përvojë unike dhe që janë shumë të rëndësishme për zhvillimin e foshnjës suaj.

Për shkak se të gjitha këto reagime instinktive janë gjëra që fëmija juaj mësohet të komunikojë me ju gjatë zhvillimit të mëtejm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Bota Shqiptare

Kosova, të martën bëhet anëtare e INTERPOL-it

Ministri i Punëve të Jashtme në Qeverinë e Kosovës, Behgjet Pacolli, u shpreh optimist se Kosova nga nesër do të jetë anëtare e organizatës policore ndërkombëtare - INTERPOL. "Vota pro është...

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Aktualitet

LAJM I FUNDIT/ Kërkohet dorëheqja e deputetit të PS, fyeu fëmijët autikë

Ndaj gjuhës fyese të deputetit socialist Alket Hyseni kundrejt autikëve ka reaguar edhe drejtuesja e fondacionit “Down Syndrome Albania” Emanuela Pepkola Zaimi e cila ka kërkuar dorëheqjen. “Alket Hyseni jepni dorëheqjen”...

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Politikë

5 vjet pa Sokol Olldashin, Basha status të veçantë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka përkujtuar ish-ministrin dhe deputetin demokrat Sokoll Olldashi në 5-vjetorin e ndarjes së tij nga jeta. kryetari i PD-së Lulzim Basha, e kujton përmes një mesazhi...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!