Gjërat që duhet të dini për riaktivizimin e jetës seksuale pas lindjes

Premte, 20 Prill 2018 15:58

Ka shumë gjëra që do të kenë ndikim në jetën tuaj pas lindjes së fëmijës. Kur të vendosni se jeni e gatshme për riaktivizimin e jetës seksuale, duhet të keni parasysh gjërat që do ju ndodhin për herë të parë.

Foshnja do të qajë. Foshnjet janë sensitive në zhurmat më të vogla andaj mos u dekurajoni kur të fillojë të qajë sapo jeni futur në lojën seksuale.

Ju mund të qani (nga dhimbjet). Disa femra pas lindjes do të kenë probleme me plagët e fituara gjatë proçesit të lindjes, mund të kenë dhimbje të nyjeve apo të shpinës, hemoroide apo lëndime tjera.

Ju mmund të qani (nga emocionet). Tani jeni nënë dhe keni ngritje dhe ulje të shpejta të hormoneve andaj ndodhë që të qani nga këto oscilime hormonale.

Ndjeheni me faj. Kur jeni nënë e re, gjithçka që ua largon mendjen nga foshnja ju bën të ndjeheni me faj. Madje do të ndjeheni me faj se e neglizhoni partnerin dhe të brengoseni për lidhjen.

Ndodhin gjëra të çuditshme. Është vështirë që me të gjitha përgjegjësitë që keni si nënë, të koncentroheni në seks. Mund të ju ndodhë që gjatë seksit të hatashëm të kapni pampersin!

Do të ndjeheni e ngazëlluer duke qenë diçka që nuk është “nënë” për një minutë. Të qenurit seksi dhe bërja seks do ju bëjë të ndjeni një lehtësim. Do ju gëzojë fakti që do të mund të ndjeheni sërisht si një femër dhe të kënaqeni me faktin se partneri ende ju sheh si atraktive.

Do keni nevojë për ushqime edhe gjatë natës. Falë kërkesave shtesë të trupit tuaj për shkak të dhënies gji,të kujdesit 24 orësh ndaj fëmijës dhe të rikuperimit nga lindja, do të keni nevojë më tepër për ushqime.

Do të keni nevojë për më tepër lecka për pastrim. Rrjedhja e gjakut, qumështi i gjirit, të vjellat e foshnjes dhe shumë gjëra tjera ju detyrojnë të mbani një peshqir shtesë afër.

Foshnja mund të jetë dhe të mos jetë prezente. Mos u shqetësoni nëse foshnja juaj nuk janë në një dhomë me juve andaj bëni atë që ju bën më të lumtur dhe më të sigurtë.

Mund të keni apo të mos keni seks real. Varësisht se si keni kaluar gjatë lindjes, vagina juaj mund të mos jetë e gatshme për penetrim andaj seksi mund të marrë formë tjetër. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Hillary Clinton do kandidojë sërish në 2020?

Globi

Hillary Clinton do kandidojë sërish në 2020?

Dy herë kandidate demokrate për presidente, Hillary Clinton do të tentojë sërish në garën për president të SHBA-ve në zgjedhjet 2020-ës. Lajmin e ka bërë me dije këshilltari i saj Mark...

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Globi

Konflikti Izrael-Gaza shpërthen sërish

Dhuna ka shpërthyer mes Izraelit dhe militantëve palestinezë në Gaza, një ditë pasi shtatë militantë dhe një ushtar izraelit u vranë gjatë një operacioni të fshehtë izraelit në Gaza. Militantët hodhën...

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Aktualitet

Qytetarët denoncojnë radhë kilometrike në doganën e Kakavijës dhe Kapshticës

Radhë të gjatë kilometrike në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës në Gjirokastër. Një qytetare që ka dërguar pamjet pranë Ora News, thotë se ndodhet që prej orës 16:00 në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!