Gjërat që duhet të dini për riaktivizimin e jetës seksuale pas lindjes

Premte, 20 Prill 2018 15:58

Ka shumë gjëra që do të kenë ndikim në jetën tuaj pas lindjes së fëmijës. Kur të vendosni se jeni e gatshme për riaktivizimin e jetës seksuale, duhet të keni parasysh gjërat që do ju ndodhin për herë të parë.

Foshnja do të qajë. Foshnjet janë sensitive në zhurmat më të vogla andaj mos u dekurajoni kur të fillojë të qajë sapo jeni futur në lojën seksuale.

Ju mund të qani (nga dhimbjet). Disa femra pas lindjes do të kenë probleme me plagët e fituara gjatë proçesit të lindjes, mund të kenë dhimbje të nyjeve apo të shpinës, hemoroide apo lëndime tjera.

Ju mmund të qani (nga emocionet). Tani jeni nënë dhe keni ngritje dhe ulje të shpejta të hormoneve andaj ndodhë që të qani nga këto oscilime hormonale.

Ndjeheni me faj. Kur jeni nënë e re, gjithçka që ua largon mendjen nga foshnja ju bën të ndjeheni me faj. Madje do të ndjeheni me faj se e neglizhoni partnerin dhe të brengoseni për lidhjen.

Ndodhin gjëra të çuditshme. Është vështirë që me të gjitha përgjegjësitë që keni si nënë, të koncentroheni në seks. Mund të ju ndodhë që gjatë seksit të hatashëm të kapni pampersin!

Do të ndjeheni e ngazëlluer duke qenë diçka që nuk është “nënë” për një minutë. Të qenurit seksi dhe bërja seks do ju bëjë të ndjeni një lehtësim. Do ju gëzojë fakti që do të mund të ndjeheni sërisht si një femër dhe të kënaqeni me faktin se partneri ende ju sheh si atraktive.

Do keni nevojë për ushqime edhe gjatë natës. Falë kërkesave shtesë të trupit tuaj për shkak të dhënies gji,të kujdesit 24 orësh ndaj fëmijës dhe të rikuperimit nga lindja, do të keni nevojë më tepër për ushqime.

Do të keni nevojë për më tepër lecka për pastrim. Rrjedhja e gjakut, qumështi i gjirit, të vjellat e foshnjes dhe shumë gjëra tjera ju detyrojnë të mbani një peshqir shtesë afër.

Foshnja mund të jetë dhe të mos jetë prezente. Mos u shqetësoni nëse foshnja juaj nuk janë në një dhomë me juve andaj bëni atë që ju bën më të lumtur dhe më të sigurtë.

Mund të keni apo të mos keni seks real. Varësisht se si keni kaluar gjatë lindjes, vagina juaj mund të mos jetë e gatshme për penetrim andaj seksi mund të marrë formë tjetër. 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Aktualitet

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Një autobus me turistë çekë është aksidentuar në zonën e Llogarasë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të marte, ku autobusi me 50 turistë u doli nga rruga dhe u përplas...

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Politikë

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të  LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen. “Rilindja me votimin idiot per amendimin e ligjit ne...

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Aktualitet

Zbulohet vjedhja me tenderin, 800 mijë lekë të vjetra një uniformë e urgjencës

Rreth 80 000 lekë të reja i ka kushtuar buxhetit të shtetit uniforma për një punonjës të “Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”; nga këto rreth 70 000 lekë të reja...