Biseda të “sikletshme” në punë, ja si t’i menaxhoni

E Enjte, 26 Prill 2018 20:19

Në çdo vend pune, ju do të haseni me biseda të vështira, të cilat gjithsesi duhet t’i përballoni me sukses, pasi nga kjo varet dhe ecuria juaj  aty.

Ju mun të kërkoni ngritje në detyrë, ose të komunikoni me një koleg të irrituar, apo të jeni të përfshirë në një diskutim në të cilin nuk ndiheni mirë. Gjithsesi, duhet të dini të cconi karrierën tuaj përpara, duke ditur si ti trajtoni këto situata.

Qendra Britanike e Zhvillimit Profesional ka identifikuar 10 hapa të thjeshtë të cilat thuhet se mund të aplikohen në të gjithë tabelën për të ndihmuar që takimet potencialisht të vështira të shkojnë më mirë.

“Biseda të vështira, e cila mund të jetë e vështirë nga të dyja palët, u mundësojnë njerëzve që të marrin zgjedhje apo vendimet e duhura, të mësojnë dhe të rriten dhe mund të bëjnë të mundur zbulime në marrëdhënie që mund të jenë tepër produktiv dhe pozitiv”, tha organizata arsimore në një mbledhje trajnimi.

Njihni qëllimin tuaj

Së pari dhe më kryesorja, është e rëndësishme të kuptoni se pse po bisedoni. Qëllimet tuaja duhet të jenë me shumë se të thjeshta, çliroje veten duke shprehur atë qe ndjen apo ke akumuluar, e cila nënkupton një krah të dialogut. Megjithatë, ata duhet të përfshijnë edhe personin tjetër dhe arsyet tuaja të përbashkëta për të pasur biseda.

Përgatitja e duhur është çelësi

Sapo të keni hartuar qëllimin tuaj, është koha për të menduar rreth mesazheve kyçe që do t’ju ndihmojnë për t’i përcjellë ato. Gjithashtu, jepni disa mendime në lidhje me reagimet e mundshme të partnerëve tuaj të bisedës dhe se si do të merreni me ta. Megjithatë, kjo nuk do të thotë të shkruash një skenar. Duhet të jeni në gjendje të përgjigjeni në kohë ndërsa biseda ka nisur –përgjigja e personit tjetër mund t’ju habisë.Qëndroni në mesazh

Sapo të jeni gati për të nisur një bisedë, sigurohuni që në të vërtetë të qëndroni ndaj mesazheve kryesore dhe mos lejoni të largoheni nga emocionet ose reagimet e personit tjetër.

Dëgjoni në mënyrë aktive

Mbani sytë hapur për atë që është duke u komunikuar si gojarisht apo jo-verbalisht. për shembull, a përputhet gjuha e trupit të tyre me atë që po thonë? Ndërsa jeni duke u përgjigjur, sigurohuni që të merrni parasysh tërë pamjen.

Bëni pyetje

Gjeni një kuptim më të mirë rreth pikëpamjes së tyre duke parashtruar pyetje. Pyetjet e hapura janë më të mira për nxjerrjen e përgjigjeve të kapacitetit të përgjigjeve.

Tregoni ndjeshmëri

Mundohuni të vendosni veten mbi personin tjetër dhe të jeni të ndjeshëm ndaj ndjenjave të tyre. Shmangni të flisni për përvojat tuaja dhe të fokusoheni në mënyrë specifike rreth ndikimit të situatës  tuaj.

Jini mendjehapur

Mundohuni ta drejtoni bisedën me një mendje të hapur. Nëse jeni duke ushqyer ndjenja negative atëherë ka më pak gjasa për të pasur një rezultat pozitiv. Megjithatë, ka ende një shans për të gabuar.

Të njohësh të drejtën e tyre

Duhet të kuptoni se ata kanë të drejtë për të qenë të zemëruar, të mërzitur, të irrituar ose të emocionuar rreth komenteve tuaja, veçanërisht nëse keni dhënë reagime kritike ose lajme të padëshiruara. Ndonjëherë rezultati më i vlefshëm për sa i përket një bisede të vështirë mund t’i japë personit tjetër mundësinë për të shprehur veten dhe për t’u ndjerë mirë.

Duke ditur se mbyllja e diskutimit nuk është fundi

Së fundmi, sigurohuni që të jeni në dispozicion për t’u marrë me pasojat e mundshme nga biseda. Nëse nuk mund të jeni, ju ndoshta mund të mendoni dy herë për ta pasur atë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk hap dyert për nxënësit, Bashkia Elbasan e jep me qira shkollën e Bradasheshit

Aktualitet

Nuk hap dyert për nxënësit, Bashkia Elbasan e jep me qira shkollën e Bradasheshit

Shkolla e mesme “Katundi i Ri” në Bradashesh të Elbasanit është ndërtuar në vitin 2013 me një investim të qeverisë shqiptare që kap vlerën 1.6 milionë lekë. Nga ajo kohë...

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Aktualitet

Aksident në Llogara, autobusi me 50 turistë çekë del nga rruga

Një autobus me turistë çekë është aksidentuar në zonën e Llogarasë. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të marte, ku autobusi me 50 turistë u doli nga rruga dhe u përplas...

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Politikë

Vasili: Amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen

Kreu i Grupit Parlamentar të  LSI-së Petrit Vasili është shprehur së fundmi se amendimi i ligjit të teatrit, nxjerr jashtë ligjit Rilindjen. “Rilindja me votimin idiot per amendimin e ligjit ne...