Personat me grup gjaku 0, më të rrezikuarit për të vdekur

Hënë, 07 May 2018 16:08

Personat të cilët kanë grup gjaku 0, janë dyfish të rrezikuar të humbin jetën nga plagët e rënda, pasi ky grup gjaku ka nivel të ulët të një agjenti të koagulimit, që mund të çojë në gjakderdhje të madhe.

Sipas një studimi të Dr Wataru Takayama, nga Spitali Universitar Mjekësor dhe Dental i Tokios, të dhënat e pacientëve të pavionit të emergjencës në Japoni, treguan se ata persona që kishin grup gjaku 0 përbënin 28% të vdekjeve.

Ndërsa përqindja e vdekjeve tek pacientët me grupe të tjera gjaku, ishte 11%.

Dr Wataru Takayama tha se grupi i tij i punës dëshironte pikërisht që të testonte hipotezën se shanset për të mbijetuar nga trauma, varen nga grupi i ndryshëm i gjakut.

Grupi i gjakut përcaktohet nga proteinat që ndodhen në sipërfaqe të qelizave të kuqe të gjakut, ku ato kryesoret janë janë A, B dhe AB.

Grupi 0, mund t’i dhurohet të gjitha grupeve të tjera pa pasur asnjë efekt negativ.

Megjithatë, personat me këtë grup gjaku kanë nivele më të ulëta të faktorit të njohur si Van Willebrand, një agjent që mund të parandalojë vdekjen nga gjakderdhja.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Përplaset nga motori 2-vjeçarja në Fier

Aktualitet

Përplaset nga motori 2-vjeçarja në Fier

Një tjetër aksident i rëndë ka ndodhur gjatë ditës së sotme në qytetin e Fierit. Mësohet se një motor ka përplasur një fëmijë rreth 2 vjeç në Baltëz. Fëmija e komunitetit...

Arrestohet 40-vjeçari në Durrës, u kap me mijëra paund të padeklaruara

Aktualitet

Arrestohet 40-vjeçari në Durrës, u kap me mijëra paund të padeklaruara

Policia Kufitare në bashkëpunim me Doganën dhe Sektorin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Durrës i bllokojnë një shtetasi nga Mati, 20.300 paund britanik, i cili nuk i deklaroi në...

Cristiano Ronaldo njeriu më influent në botë, ia kalon Messit, Trumpit dhe Papës

Sport

Cristiano Ronaldo njeriu më influent në botë, ia kalon Messit, Trumpit dhe Papës

Portugezi Cristiano Ronaldo është mbreti i rrjeteve sociale dhe jo vetëm në fushën e sportit, por edhe mes emrave të njohur të planetit. Ky përfundim erdhi falë një sondazhi të bërë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!