Mësoni përse duhet të udhëtoni shpesh

Tuesday, 08 May 2018 14:54

Kur përballeni me një gjendje bllokimi të kreativitetit, urtësia e përgjithshme thotë se ju duhet një shëtitje, stërvitje apo një gjumë. Që të gjitha kanë të njëjtin efekt: ju largojnë nga mbingarkimi me problemin.

Studimet e reja tregojnë se udhëtimet rrisin nivelin tuaj të kreativitetit dhe bëjnë që truri juaj të prodhojë mendime pozitive.

Udhëtimet ju mundësojnë që të jeni larg fizikisht nga ndonjë problem, me çka do të mund ta shihni më qartë dhe të hapeni me mendime kreative.

Puna kreative na mundëson që të zgjerojmë zonat mentale të komfortit dhe të shohim atë që na rrethon nga një perspektivë e re.

Arsyeja pse udhëtimet ju bëjnë më kreativ është ekspozimi ndaj njerëzve të rinj, kulturave, religjioneve, gjuhëve, zakoneve të ndryshme.

Ekspozimi e zgjeron perspektivën e udhëtarit dhe e rrit nivelin e pozitivitetit- gjendjen ideale të funksionimit të trurit. Personat kreativë dhe që udhëtojnë kanë personalitete më të hapura dhe më pak paragjykuese.

Modifikuar më Tuesday, 08 May 2018 14:56

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ky president amerikan i dhuroi të gjitha pagat për bamirësi

Globi

Ky president amerikan i dhuroi të gjitha pagat për bamirësi

Gjatë kohës së tij si kongresmen, dhe më vonë presidenti i SHBA-së, Xhon F.Kenedi, i dhuroi të gjitha pagat e tij për bamirësi. Në vitin 1859, kolonisti anglez Tomas Ostin lëshoi...

Shehu: Bën kolaps PPP abuzive e sterilizimit dhe e materialeve të konsumit

Politikë

Shehu: Bën kolaps PPP abuzive e sterilizimit dhe e materialeve të konsumit

Tritan Shehu  Kryeminstri dje ne spitalin e Fierit, nuk tha asgje per faktin qe PPP e sterilizimit dhe e materialeve konsumit po ben kolaps. Ai me syzat e tij 3...

Cristiano Ronaldo arrin 400 gola, ja si e feston

Sport

Cristiano Ronaldo arrin 400 gola, ja si e feston

Juventusi humbi, ndërsa Cristiano Ronaldo jo: kundër Genoas bardhezinjtë u ndalën për herë të parë në kampionat duke barazuar 1-1, por portugezi vazhdoi të shënojë dhe gjeti golin e pestë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!