10 arsyet pse të gjithë duhet të flenë lakuriq...

Premte, 06 Prill 2018 11:23

Që në moshë shumë të re, ne jemi mësuar të flemë me pizhama dhe të mendojmë se lakuriqësia është e papranueshme edhe në gjumë. Por ndihesh kaq mirë  të rrotullohesh në shtrat pa rroba!

 

Lajme të mira: Studimet e fundit, tregojnë se jo vetëm që është e këndshme të flesh lakuriq, por bën mirë edhe për shëndetin tuaj.

 

Këtu janë 10 arsye për të hedhur pizhamat tuaja sonte.

 

10. Gjumë më të mirë

Fjetja zhveshur mundëson lëkurën tuaj të qetësohet dhe ju mbron nga mbinxehja, kështu që gjumi juaj bëhet më i thellë dhe më i freskët.

 

9. Ndiheni më të lumtur dhe të lirë

Nëse nuk jeni mësuar të flini zhveshur, nuk mund ta dini kurrë se cfarë ndjesie e bukur është. Asgjë nuk pengon lëvizjet tuaja.

 

8.Lëkurë më e bukur dhe flokë më të shendtshëm

Gjumi cilësor do t'i mundësojë trupit tuaj të prodhojë melatonin dhe hormonet e rritjes në mënyrë më aktive. Duke flejtur lakuriq do të jetë gjithashtu e dobishme për gjëndrat tuaja  dhjamore, meqë lëkura mund të marrë frymë dhe nuk do të tejnxehet.

 

7. Jeta seksuale më aktive

Çuditërisht, çiftet që flejnë pa rroba kanë më shumë gjasa të bëjnë dashuri spontanisht sesa tifozët e pizhamave.

 

6. Rritja e humbjes së peshës dhe rritjes së muskujve

Hormoni i rritjes (HGH) është përgjegjës për përfitimin e muskujve dhe mund të përfshihet në procesin e djegieve të yndyrës.

 

5. Më pak stres

Duke fjetur lakuriq do ta ndihmojë trupin tuaj të ulë nivelin e saj të kortizolit, hormonin e stresit.

 

4. Marrëdhënie më e mirë me partnerin tuaj

Kontakti “Skin-to-Skin” rrit cclirimin e oksitocinës dhe është e dobishme për çiftet. Nëse ju të dy flini lakuriq, ju formoni një marrëdhënie më sensuale.

 

3. Rritja e besimit tek vetja

Nëse ndiheni konfident të zhveshur, do të ndiheni konfident dhe  të veshur.

 

2. Përmirësimi i qarkullimit të gjakut

Edhe veshja më e rehatshme përkeqëson qarkullimin e gjakut dhe ngushton pjesë të sistemit të enëve të gjakut. Kjo mund të rezultojë në “liqene” venoze dhe venat me variçe.

 

1.Asnjë pagjumësi

Mjekët madje e rekomandojnë gjumin lakuriq tek personat që kanë problem me gjumin.

Modifikuar më Hënë, 16 Prill 2018 11:29

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Panucci: Ja përse nuk largohem nga Kombëtarja

Sport

Panucci: Ja përse nuk largohem nga Kombëtarja

Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë, Christian Panucci, ka thënë se nuk e ka ndërmend të largohet sepse dëshiron të punojë për t’i kuqezinjtë në Kampionatin Evropian 2020 për shkak se...

Shifra marramendëse që bosi i drogës i jepte shefit të sigurisë

Globi

Shifra marramendëse që bosi i drogës i jepte shefit të sigurisë

Një dëshmitar i qeverisë në gjyqin kundër bosit meksikan të drogës “El Chapo” ka thënë se karteli i tij i ka dhënë ryshfet ish-shefit të lartë të sigurisë së Meksikës...

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Aktualitet

SKANDAL/ Publikohen pamjet e “Shëruesit” që të zgjidh hallet përmes seksit (+18)

Emisioni “Stop” trajtoi sonte rastin e një “shëruesi”, ose siç njihen ndryshe guru”, që pretendon se zgjidh hallet e qytetarëve. Por të gjitha këto probleme, “shëruesi” Shefqet i lidh me...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!