Ndryshimi midis një ‘Fashion blogger’ dhe një ‘Influencer’

E Enjte, 17 May 2018 18:42

Interneti është zhvilluar dhe po ecën me shumë hapa të mëdhenj. Njerëz të famshëm dhe të thjeshtë po përdorin mekanizma të rrjeteve sociale për të gjeneruar të ardhura nëpërmjet reklamave dhe postime. Këto të ardhura vijnë më shumë tek personat që kanë më shumë ndjekës në profilet e tyre në rrjete sociale, veçanërisht në Instagram.

Disa nga editorët e Vogue kanë hedhur poshtë termin ‘blogger’ duke thënë se ata janë fundi i zinxhirit për stilin, duke vënë në pikëpyetje këtë industri.

Por a ka një ndryshim midis një influencueseje dhe një bloggere?

 

Ndërkohë që blogger-et konsiderohen edhe si influencuese për shkak të numrit të lartë të ndjekësve shumica e influencueseve në Instagram nuk janë blogger.  Tashmë të jesh një blogger është bërë diçka mjaft nomale.

Ndërsa termi ‘influencer’ është fjala e re për të thënë ‘It-Girl’ pasi janë njerëz që kanë fituar popullaritet vetëm nga statusi social që kanë. Janë njerëz që ftohen gjithmonë në festat më të bukura dhe kanë mjaftueshëm ndjekës sa për të krijuar të ardhura. Kjo kategori është kategoria që përcakton trendet pa i analizuar ato, pa shkruajtur për to ashtu si bëjnë blogger-et.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Në SHBA: Fondacioni Biberaj, nji Hap i madh në rrugën e duhun

Bota Shqiptare

Në SHBA: Fondacioni Biberaj, nji Hap i madh në rrugën e duhun

Nga Sami Repishti Ridgefield, CT.-Nji ngjarje me randësi ka entuziasmue bashkësinë shqiptaro-amerikane. Me 14 korrik 2018, mora nji mesazh nga kolegu i im i vjetër, Dr.Elez Biberaj, me të cilin më...

Trump kryetarit të Iranit: Do të kesh pasoja që pak kush i ka pasur në histori

Globi

Trump kryetarit të Iranit: Do të kesh pasoja që pak kush i ka pasur në histori

Presidenti amerikan Donald Trump i është kërcënuar ashpër kryetarit të Iranit Hassan Rouhani duke e porositur se do të përballet me pasoja të tmerrshme për shkak të kërcënimeve ndaj SHBA-së Përmes...

Valon Berisha debuton me gol te Lazio

Sport

Valon Berisha debuton me gol te Lazio

Mesfushori shqiptar, Valon Berisha, ishte një ndër afrimet e Igli Tares te Lazio në këtë afat kalimtar. 25-vjeçari, i cili mbron ngjyrat e Kosovës, u bind nga drejtori shqiptar për të...