Kujdes! Ja lulet toksike që nuk duhet t'i keni në shtëpi

E Enjte, 17 May 2018 19:48

Nëse disa lule janë “bombula oksigjeni” dhe kanë aftësinë të purifikojë ajrin, disa lule të tjera janë toksike për ne ! Kontakti me gjethet e luleve që do të përmendim më poshtë mund të vënë në rrezik shëndetin, por fëmijët e vegjël dhe kafshët janë më të rrezikuarit.

lultet
Ky lloj zambaku emeton në ajër disa enzima toksike të quajtura cardiac glycoside që shkaktojnë marramendje, të vjella, diarre dhe alergji.
Lulja e kastorit, në ndryshim nga vaji që prodhohet prej saj, mund të vendosë seriozisht shëndetin në rrezik. Farat e kësaj luleje përmbajnë një nga substancat më helmuese që njohim. Proteina toksike e lules ricina shkakton dehidratim ,vjellje dhe diarre. 
Jargavanët janë toksikë për qentë, macet dhe kuajt. Nëse kafshët e përmendura vihen në kontakt me këto lule, do të përjetojnë simptoma si diarre e të vjella.

bukurshume
Zambaku është një lule e dashur për shumë prej nesh, por nëse keni mace, bëni mirë t’i mbani këto lule sa më larg kafshës suaj shtëpiake. Nëse macja do të kafshonte vetëm një pjesë të vogël të kësaj luleje, mund të sëmurej rëndë e të ngordhte. 
Gëlltitja e bimes se dyte ne foto mund të shkaktojë mbylljen e rrugëve të frymëmarrjes. Edhe fërkimi me gjethes e saj mund të shkaktojë djegie ose kruajtje
Nuk duhet ta çoni ndërmend të mbillni në oborrin tuaj, apo në një vazo në ballkon, këtë lule kaq të përhapur nëse keni një qen në shtëpi. Mund t’u shkaktojë aretmi, dridhje dhe humbje ekuilibri duke i cuar deri ne ngordhje.

miicwer
Lulebora përmban gjithashtu një enzimë toksike: cyanide, por që pasojat të jenë fatale, kafshët apo njerëzit duhet të tresin një sasi të madhe nga kjo lule.
Oleandra mund të jetë vdekjeprurëse për fëmijën, nëse ky i fundit gëlltit një gjethe apo lule të saj. 
Rhododendron and Azalea

ergqer
Edhe këto lule të bardha barishtore që mund të rriten si shkurre në çdo vend mund të rrezikojnë shëndetin e kafshës suaj. Mbajini larg tyre.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Emri i Maqedonisë, Kuvendi miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Bota Shqiptare

Emri i Maqedonisë, Kuvendi miraton nismën për ndryshimet kushtetuese

Me 80 vota pro Kuvendi miratoi nismën për ndryshimet kushtetuese. Në fillim të seancës deputetë e VMRO-së kërkuan që të votohet në mënyrë individuale. Edhe përkundër votimit me 80 vota PËR...

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Aktualitet

“Po pse nuk e legalizon kanabisin?!” Rama përgjigjet dhe nxjerr zbuluar veten

Rasti i fundit i legalizimit të kanabisit ka qenë ai në Kanada dhe “suksesi” ka qenë aq i madh saqë “malli” nëpër dyqane ka përfunduar shumë më shpejt se rradha...

Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Aktualitet

Lojërat e fatit u tatuan më pak se ushqimet

Aktivisti i shoqërisë civile Besjan Pesha i ftuar në "Ekopolitikë" në Ora News tha se qeveria duhet ta mbyllë plotësisht aktivitetin e basteve edhe online, në të kundërt sipas tij...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!